W obecnych czasach w każdym profesjonalnym salonie kosmetologicznym, bądź gabinecie medycyny estetycznej wymagany jest sterylizator. Najwyższej jakości sprzęt powinien charakteryzować się niezawodnością oraz wysoką skutecznością. Sterylność powinna być w pełni zachowywana, nie tylko w pomieszczeniach ale i szczególnie na narzędziach do wykonywanej pracy. Aby maksymalnie wyjałowić potrzebne akcesoria wielokrotnego użytku, powszechnie stosuje się autoklawy typu B. Spełniają one wszelkie niezbędne wymagania sanitarno-higieniczne. Zachowanie najwyższej klasy bezpieczeństwa jest najlepszą wizytówką firmy. Dlatego też należy szczególnie promować ochronę zdrowia w swoich gabinetach.

Autoklawy – Najwyższe standardy w trosce o zdrowie

Obecnie autoklawy stanowią najbardziej profesjonalną opcję sterylizowania narzędzi kosmetycznych i medycznych. Specyfika ich działania jest na tyle innowacyjna, iż charakteryzuje się ona niezawodnością oraz dobrym czasem pracy. Autoklawy parowo-elektryczne mogą występować zarówno jako urządzenia poziome oraz pionowe. Zdecydowaną większość stanowią jednak autoklawy poziome. Chcąc zdecydować się na najlepszy sprzęt do swojego miejsca pracy, warto uwzględnić ilość narzędzi poddawanych jednocześnie sterylizacji. Małe placówki będą potrzebowały niewielkie sterylizatory. Natomiast potężne kliniki, zdecydują się na większych rozmiarów sprzęt – czasem nawet w większej ilości niż jeden.

Autoklawy – Kluczowa jest wiedza oraz uświadamianie klientów

Należy znać podstawową różnicę pomiędzy dezynfekcją, a sterylizacją. Samo działanie środków dezynfekcyjnych, niszczy formy wegetatywne wszelkiego rodzaju drobnoustrojów. Jest to czynność podstawowa, lecz nie zapewnia ona jałowości narzędzi. Natomiast sterylizacja niszczy zarówno formy wegetatywne jak i przetrwalnikowe. Największą właśnie skuteczność posiadają autoklawy. Warto o tym informować, zwiększając prestiż swojej firmy.

Przygotowanie do sterylizacji ma znaczenie

Aby w sposób prawidłowy przeprowadzić czynności sterylizacyjne, należy trzymać się odgórnych wytycznych. Mianowicie, najpierw należy sprzęt zdezynfekować, po czym dokładnie wyczyścić i umyć go. Kolejno należy ponownie owy sprzęt zdezynfekować i poczekać, aż dokładnie wyschnie. W tym czasie można przygotować odpowiednich rozmiarów pakiety papierowo-foliowe, po czym sprzęt do niego zapakować. Przed zamknięciem pakietów należy do ich wnętrza włożyć pasek kontrolny. Pozwala on wnikliwie kontrolować przebieg procesu. Wówczas można mieć pewność, że sterylizacja przebiegła w sposób prawidłowy. Stosując się do zasad poprawnej sterylizacji, zdobywamy potrzebne zaufanie swoich klientów. Kosmetolog/lekarz medycyny estetycznej promuje także zdrowie – właśnie poprzez swoje czyny. Należy o tym pamiętać.

Przebieg właściwego procesu sterylizacji

Warto zastanowić się nad tym, w jaki sposób właściwie przebiega sterylizacja. Autoklawy są najwyższej klasy maszynami sterylizującymi przy pomocy gorącej pary wodnej pod wysokim ciśnieniem. Po włożeniu zapakowanych narzędzi do autoklawu i zamknięcia go – rozpoczyna się omawiany proces. W zależności od rodzaju autoklawu – ustawiamy parametry manualnie, bądź też nie musimy tego robić, w przypadku autoklawów automatycznych.

Specyfika działania polega na podniesieniu temperatury wrzenia w taki sposób, aby woda pozostała w stanie ciekłym jak najdłużej. Nie wolno doprowadzić do całkowitego wyparowania. W warunkach normalnych woda wrze w temperaturze 100°C. Podczas sterylizacji woda dochodzi do temperatury wrzenia (w stanie ciekłym) i w tym czasie wytwarza się ogromne ciśnienie. Z tej też przyczyny proces wrzenia zostaje skutecznie zatrzymany, a woda ogrzewa się powyżej 100°C, pozostając wciąż w stanie ciekłym. Normalnie takie zjawisko nie jest możliwe, lecz autoklawy są tak specjalistycznymi urządzeniami, że doskonale radzą sobie i skutecznie działają.

Zalety autoklawów

Najważniejszą zaletą urządzeń, jakimi są autoklawy, jest ich efektywność pracy. Potrafią niszczyć zarówno formy wegetatywne jak i przetrwalnikowe drobnoustrojów. Wykazują najlepsze działanie swojej pracy zarówno na rynku kosmetologicznym, jak i medycznym. Są to maszyny specjalistyczne i w pełni profesjonalne. W łatwy sposób można nauczyć się również ich obsługi. Dostępne są różnorodne modele, rozmiary, a nawet i wszelkiego pokroju wersje kolorystyczne. Najważniejsze są wysokie parametry pracy, które wnikają głęboko w sterylizowany sprzęt, jednocześnie go nie uszkadzając. Są najwyższej klasy sterylizatorami dostępnymi na rynku beauty.