Blizny potrądzikowe (blizny zanikowe) to kłopot zarówno nastolatków, jak również osób już dorosłych. Należałoby pamiętać, iż trądzik to pomiędzy innymi stan zapalny, przed jakim organizm próbuje się bronić w taki sam sposób, jak przed każdym innym zaburzeniem. Komórki systemu immunologicznego usuwające chorobę, wspierają też mechanizmy leczenia zniszczonej tkanki. Jednakże, aby dobrze uleczyć wyprysk, wpierw należy usunąć występujące w nim oraz dookoła niego obumarłe bakterie oraz komórki. Gdy tego nie zrobimy mechanizm leczenia będzie cały czas zmniejszany, natomiast nowo powstała tkanka będzie cienka oraz źle skonstruowana.

Jak powstają blizny potrądzikowe?

Blizny potrądzikowe, więc odmiennie rany zanikowe, to trwałe zmiany w skórze pochodzące ze straty tkanki. Występują na skutek zniszczeń skóry odpowiedniej i głębszych powierzchni skóry, spowodowanych poprzez wykwity zapalne (np. krostki, guzki) oraz niezapalne (wągry). Choć naruszenia skóry zawsze uruchamiają mechanizmy naprawcze, czasem są one niewystarczające oraz braki w skórze nie są do końca napełnione. Wówczas na skórze są ślady o rozmaitych typach, wielkościach oraz głębokościach – we współzależności od typu oraz natężenia trądziku.

Jak wyeliminować blizny po trądziku?

Blizny występują w efekcie mechanicznego naruszenia skóry oraz zamienienia jej nową tkanką. Blizny potrądzikowe przeważnie pojawiają się, kiedy rozdrapujemy zmiany na skórze bądź wyciskamy stany zapalne. Niezwykle niebezpieczna jest widoczność blizn, gdyż różnią się one odcieniem od reszty skóry. Na starcie są czerwone, później zmieniają kolor na bledszy, natomiast po dłuższym okresie (chociażby kilkanaście lat) znowu mają charakterystyczny dla skóry odcień. Jako iż występują one w części skóry właściwej, jaka odpowiada za pomoc naskórka, pozbycie się ich jest ciężkie oraz długie. Leczenie blizn można wzbogacić o zwykle domowe sposoby. Do normalnej pielęgnacji należałoby stosować toników oraz płynów mających kwasy owocowe w niskim natężeniu. Żeby zadbać o właściwe zwilżenie skóry, można zastosować maski z ogórka, jaki ponadto ma wartości wybielające. Identycznie działa cytryna. Można ją zastosować do wykonania domowego toniku do oczyszczania twarzy.

Specjalistyczne usuwanie blizn potrądzikowych

Usuwanie blizn potrądzikowych jest długim oraz ciężkim mechanizmem. Tymczasem jednakże naprawa wyglądu oraz kondycji skóry jest możliwa. Chęć rozpoczęcia się tego rodzaju leczenia należy zawsze skonsultować z dermatologiem, jaki zweryfikuje stan skóry i rodzaj oraz głębokość blizn, natomiast również pomoże dobrać właściwą oraz najbezpieczniejszą technikę. Blizny oraz przebarwienia po trądziku można wyeliminować przy pomocy specjalnych zabiegów kosmetycznych. Jednym spośród nich jest dermabrazja, jaka polega na automatycznym usunięciu rany wraz ze skórą.

Laser frakcyjny

Wywołuje on zniszczenie komórek kolagenu oraz pobudza do produkcji nowego, gdyż jego promieniowanie wchodzi w głębię skóry. To zabieg efektywny oraz obciążony małym poziomem zagrożenia. Zwykle potrzeba co najmniej trzech zabiegów, aby rany stały się mniej zauważalne. Czas rekonwalescencji po każdym zabiegu sięga blisko 5 dni. Przewaga lasera ablacyjnego nad peelingami oraz dermabrazją polega na tymże, iż laser nie uszkadza zupełnie skóry, natomiast jedynie ją przebija, zostawiając obszary nieuszkodzonej tkanki. Dzięki temu czas regeneracji jest mniejszy, obniża się także zagrożenie potencjalnych powikłań.

Blizny potrądzikowe na plecach

Blizny potrądzikowe mogą występować nie jedynie na twarzy, dekolcie, rękach, niezwykle niejednokrotnie pojawiają się na plecach. W tymże miejscu łatwo je zamaskować, jednakże kłopot pojawia się kiedy mamy lato oraz skóra na plecach też niejednokrotnie jest pokazana. Pozbycie się blizn trądzikowych na plecach nie jest proste, lecz przy właściwym leczeniu może wykazać się efektywne. Leczenie winno zacząć się od określenia przyczyny występowania, trądziku w tymże miejscu.

Więcej znajdziesz tutaj: https://medikapoland.pl/pl/content/120-jak-usunac-slady-po-tradziku