Skórze twarzy poświęcamy szczególną uwagę. Stanowi ona nie jako naszą wizytówkę. Zwykle pod dokładnym makijaże staramy się ukryć drobne wypryski lub przebarwienia, które i tak po czasie znikają. Gorzej jest, gdy zmiany skórne przechodzą w stan zapalny. Kosmetyki stają się niewystarczającym kamuflażem. Jedną z chorób skóry jest trądzik różowaty, który odpowiednio nie leczony, może pozostawić na naszej twarzy trwałe uszkodzenia.

Czym jest trądzik różowaty?

To silny stan zapalny skóry twarzy. Powoduje on wykwity rumieniowe, krotki i grudki. Zwykle choroba obejmuje swoim przebiegiem środkową część twarzy, powodując wyraźne defekty estetyczne. Nie leczony, może spowodować przerost i zwłóknienie gruczołów łojowych. Podłoże tego stanu, stanowi zwykle reaktywność naczyń krwionośnych, które mogą nawet pękać. W pierwszej fazie, występuje napadowe czerwienienie skóry twarzy, następnie zwiększają one swój zasięg i pojawiają się ropne wypryski. Wzmożona ekspozycja na słońce, oraz nieodpowiednia pielęgnacja skóry, tylko spotęgują chorobę. Niezbędna jest wizyta u dermatologa.

Przyczyny trądziku różowatego

Choroba jest bardzo wrażliwa na czynniki zewnętrzne. Słońce lub stres może sprawić, że przybierze ona jeszcze ostrzejszą postać. Jej rozwojowi sprzyja przede wszystkim:

 • nadużywanie alkoholu
 • ciężkostrawne, ostre potrawy
 • korzystanie z sauny
 • problemy endokrynologiczne
 • niektóre leki obniżające cholesterol
 • glikokortykosteroidy
 • opryszczka wargowa

Warto wspomnieć, że trądzik różowaty zwykle dotyka osoby pomiędzy 25-50 rokiem życia. Jest też bardziej prawdopodobny u osób z jasną lub bardzo jasną karnacją. Częściej choroba ta objawia się u kobiet, ale to u mężczyzn ma ona cięższy przebieg.

Jakie są objawy?

Dermatolodzy przyjęli dzielić kryteria diagnozy na:

 • pierwszorzędne- są to zwykle zmiany o charakterze przelotnym
 • drugorzędne- ostry stan zapalny, któremu mogą towarzyszyć np. przerosty skóry, a także występowanie trądziku różowatego poza twarzą.

Dodatkowo, choroba ta ma różne postacie, które charakteryzują się różnym przebiegiem i intensywnością. Wyróżniamy:

 • postać teleangiektatyczno- rumieniowatą- zmiany przelotne powodujące również obrzęk i szczypanie twarzy w obrębie zmian.
 • postać grudkowo-krostkową- rumieniowi towarzyszą zmiany skórne, krostki i wypryski mające charakter okresowy.
 • postać o dominujących zmianach przerostowych- skóra jest nieregularna, z przerostami. Towarzyszyć może zapalenie mieszków włosowych, oraz rumień obejmujący całą twarz.
 • postać oczna- obejmująca brzegi powiek, jest niezwykle trudna do rozpoznania. Zwykle z objawami zgłaszamy się do okulisty. Obrzęk oczu, zmiany zapalne w ich obrębie, a także światłowstręt, stanowią typowe objawy.

Leczenie trądziku różowatego

Zwykle jest czasochłonne i trudne. Dermatolog dobierze odpowiedni sposób leczenia, jednak musimy wykazać się cierpliwością. Często pomocne okazują się zabiegi medycyny estetycznej. Oferują one leczenie miejscowe, zmian skórnych. Najskuteczniejszym zabiegiem, jest laserowa walka z rumieniem. Zwykle potrzeba jest kilku zabiegów w odpowiednich odstępach czasu. Specjalista kieruje wiązkę światła laserowego bezpośrednio na miejsce objęte zmianami. Towarzyszyć temu może uczucie pieczenia, a wręcz palenia skóry, dlatego też łagodzi się je maścią chłodzącą. Pamiętajmy, by w przypadku tej choroby unikać wszelkich peelingów kwasowych o działaniu złuszczającym, spotęgują one tylko stan zapalny skóry. Często niezbędna jest również terapia farmakologiczna, połączona z odpowiednim doborem specyfików stosowanych bezpośrednio na skórę.

W tym przypadku, dermatolog decyduje, o włączeniu do kuracji antybiotyków, o silnym działaniu przeciwzapalnym. Zaleca się także stosowanie odpowiednich dermatologicznych preparatów, które wspomogą nas w walce z trądzikiem różowatym. Przygotujmy się również na to, że często ciężko całkowicie pozbyć się zmian spowodowanych przez tę chorobą. Z pozostałymi bliznami, czy przebarwieniami, możemy po zakończonej kuracji, zgłosić się do gabinetu medycyny estetycznej. Zaproponowane przez obecnych tam specjalistów zabiegi, pomogą poprawić wygląd skóry.