Autoklawy są jednym z najważniejszych narzędzi, które powinny znaleźć się w każdym laboratorium medycznym, farmaceutycznym, biologicznym lub weterynaryjnym. To urządzenie jest również niezbędnym urządzeniem na salach operacyjnych, kosmetycznych, dentystycznych lub chirurgicznych. Wybór dobrego autoklawu nie jest jednak łatwy i przed jego zakupem należy przeprowadzić odpowiednią analizę jego możliwości.

Co to jest autoklaw?

Autoklawy to urządzenia do sterylizacji parowej pod wysokim ciśnieniem i wysoką temperaturą. Mówiąc najprościej, są to hermetycznie zamknięte zbiorniki, które są wyposażone w system wytwarzania pary, manometr do wyświetlania aktualnego ciśnienia oraz zawór bezpieczeństwa i chronią sprzęt przed wybuchem z powodu nadmiernego ciśnienia w zbiorniku. Nowoczesne autoklawy są zwykle kontrolowane automatycznie, co czyni je łatwymi i intuicyjnymi w użyciu oraz ograniczają się do wkładania i wyjmowania wysterylizowanych przedmiotów. Niektóre modele muszą być wypełnione wodą.

Zastosowanie autoklawów

Autoklawy służą do sterylizacji różnych materiałów i przedmiotów. Przede wszystkim należy wspomnieć o zatrzymaniu rozwoju mikroorganizmów. Służą temu odpowiednie programy, które z jednej strony zapobiegają rozbryzgiwaniu się zawartości sterylizowanych pojemników (tłoków, cylindrów) do komory, az drugiej strony chronią użytkownika przed poparzeniem płynami i zapobiegają otwarciu komory, na przykład, gdy temperatura osiągnie 80 stopni Celsjusza, na przykład przekracza.

Autoklawy są również stosowane do sterylizacji zanieczyszczonych materiałów, używanych podłoży i wszelkiego rodzaju materiałów, które mogą stanowić zagrożenie dla środowiska. Następnymi rzeczami zwykle sterylizowanymi w autoklawach są narzędzia. W laboratoriach praktycznie wszystkie produkty poddawane są temu procesowi, na który nie ma wpływu sterylizacja przegrzaną parą pod ciśnieniem.

Z kolei w gabinetach kosmetycznych, dentystycznych lub chirurgicznych wśród sterylizowanych materiałów przeważają różne elementy, za pomocą których różne zabiegi przeprowadzane są bezpośrednio na ludziach lub zwierzętach (dlatego muszą być jak najbardziej sterylne). Narzędzia przed sterylizacją należy owinąć folią aluminiową, aby uniknąć możliwego uszkodzenia komory spowodowanego interakcją między różnymi rodzajami stali.

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu autoklawu?

Kupując autoklaw, najpierw określ, które materiały są w nim sterylizowane. Pionowy autoklaw o dużej objętości komory jest optymalnym rozwiązaniem dla dużych ilości cieczy w większych pojemnikach. Takie autoklawy są powszechnie stosowane np. w laboratoriach mikrobiologicznych lub analitycznych. Z drugiej strony w biurach, w których używanych jest wiele narzędzi, dominują poziome autoklawy, ponieważ są wygodniejsze w załadunku i rozładunku.

Sterylizowane materiały umieszcza się na tacach, które są umieszczane w komorze autoklawu. Do długich narzędzi, np. endoskopy, lepiej kupić autoklaw o mniejszej pojemności, ale o dłuższej komorze roboczej. Z drugiej strony, jeśli używanych jest wiele małych narzędzi, zalecane jest urządzenie z szeroką, płytszą komorą, w którym można umieścić wiele tac.

Jak to działa?

W autoklawach czynnikiem sterylizacji jest wilgotne ciepło, tj. para w odpowiedniej temperaturze. Niszczy białka drobnoustrojów, a tym samym całkowicie je eliminuje. Wpływa również na zarodniki, tj. zarodniki bakterii, wirusów i grzybów. Bardzo wysoka temperatura pary (ok. 120-130 stopni Celsjusza), którą osiąga się pod ciśnieniem 1-2 barów, eliminuje mikroorganizmy w ciągu 5 do 15 minut.

Czym tak właściwie jest sterylizacja?

Jest to proces technologiczny, dzięki któremu narzędzia lub instrumenty wielokrotnego użytku są sterylne. Powierzchnia sterylizowanych przedmiotów jest wolna od mikroorganizmów – bakterii, grzybów lub wirusów, a także ich form zarodników, tzw. Sporów. W salonach kosmetycznych sterylizacja jest wymagana przez prawo. Proces sterylizacji można przeprowadzić na trzy sposoby: mechaniczny, fizyczny lub chemiczny. Można je przeprowadzić za pomocą specjalnych urządzeń. Jednym z nich jest autoklaw do salonu piękności.