O wielu zabiegach i kremach mówi się, że dają efekt ,,okluzyjny”, jednak niewiele osób wie, co to dokładnie oznacza. Warto zdobyć wiedzę na temat okluzji przed zbliżającą się zimą, dlatego że skóra dłoni i twarzy wtedy szczególnie jej potrzebuje.

Okluzja w kosmetyce

Okluzja to powłoka, która jest tworzona na skórze w celu usprawnienia przenikania aktywnych składników, znajdujących się w kosmetykach w głąb skóry. Dzięki tej warstwie zapobiegamy również utracie wody z naskórka, przez co skóra staje się bardziej nawilżona.

Efekt okluzji osiągany jest poprzez użycie substancji odpychających od siebie wodne cząsteczki, tzw. substancji hydrofobowych oraz substancji hydrofilowych, które przyciągają cząsteczki wody.

Typy okluzji

Wyróżniamy okluzję ciągłą oraz nieciągłą, obie są korzystne dla skóry, wybieramy rodzaj uwzględniając, efekt jaki chcemy osiągnąć.

Okluzję ciągłą można uzyskać za pomocą preparatu, który w składzie zawiera parafinę, wazelinę, olej mineralny i wosk parafinowy. Kosmetyk tego typu zapobiega parowaniu wody ze skóry, dzięki czemu zwiększa się jej nawilżenie. Na tego rodzaju składniki w kosmetykach powinny uważać osoby z cerą tłustą i skłonną do trądziku.

Okluzja w formie nieciągłej charakteryzuje się tym, że tylko w niewielkim stopniu zatrzymuje parowanie wody ze skóry, pozwala skórze „oddychać”. W kosmetykach do osiągnięcia takiego efektu stosuje się syntetyczne woski, kwasy naturalne oraz tłuszczowe.

Ochronną warstwę po odparowaniu wody ze skóry uzyskamy dzięki kolagenowi, kwasowi hialuronowemu i elastynie.

Nasza skóra sama w sobie jest okluzją – warstwa hydrolipidowa. Jest półprzepuszczalna i nieciągła. Stworzona z gruczołów potowych oraz gruczołów łojowych. Kosmetyki mają na celu wspomóc naturę, odtwarzając i wzmacniając tę warstwę.

Zabiegi okluzyjne

Zabiegi okluzyjne wykonuje się głownie w formie masek na twarz, wytwarzają one powłokę, która jest nieprzepuszczalna i zmniejsza utratę wody ze skóry. Dzięki temu składniki zawarte w masce szybciej i głębiej są wchłaniane w skórę, niż zwykłe kosmetyki nałożone bez użycia maski.

Maski dają efekt nawilżenia skóry, przywrócenie jej miękkości oraz szybsze wchłanianie wszystkich innych składników aktywnych nakładanych na skórę. Najbardziej skuteczne, jak i powszechnie używane są obecnie maski w płachcie, które dzięki materiałowi zwiększają wchłanianie składników zawartych w płynie, w którym jest nasączona maska. Należy jednak uważać, by w odpowiednim czasie zdjąć maskę. Zbyt długie trzymanie jej na skórze może doprowadzić do tego, że płachta zacznie wchłaniać naturalną wilgoć naszej skóry.

Rodzaje masek dających efekt okluzji

Maska parafinowa polecana jest dla osób z cerą suchą, nie jest zalecana dla osób ze skórą naczyniową. Usprawnia ona krążenie i zwiększa wchłanialność składników aktywnych użytych w masce, przyspiesza również wydalanie produktów przemiany materii przez skórę. By wykonać zabieg należy rozgrzać parafinę do temperatury około 50°C i nakładać ją warstwami, osiągając kilkumilimetrową grubość.

Maska kolagenowa głęboko nawilża i regeneruje skórę, idealnie sprawdza się jako środek filmotwórczy. Maska pomaga w wygładzaniu blizn, zmian po oparzeniach i po opalaniu.

Gipsowa maska tworzona jest z mieszanki różnych substancji, między innymi siarki, gliceryny, kaolinu. Można stosować ją zarówno na ciało i twarz, często wykorzystuje się ją również do zabiegów na biust. Jest w postaci gęstej masy, maska początkowo jest zimna, jednak po kwadransie rozgrzewa się do temperatury 40°C i twardnieje. Maski tego typu rozszerzają naczynia krwionośne, przez co usprawniają mikrokrążenie i poprawiają dotlenienie skóry. Nie są odpowiednie dla osób z cerą wrażliwą i naczynkową, głównie ze względu na wysoką temperaturę jaką osiągają podczas zabiegu.

Maski aligantowe chronią skórę przed utratą wody, poprawiają krążenie, usuwają nadmierny tłuszcz ze skóry twarzy i przyspieszają przemianę materii. Są oparte na wyciągu z alg, zastygają na twarzy i na koniec zabiegu są zdejmowane w całości. Po nałożeniu na twarz dają przyjemne uczucie chłodu, warto nakładać je wieczorem, aby po ich zdjęciu składniki mogły działać na skórę jeszcze przez całą noc. Maski te sprawdzą się przy każdym typie cery.

Podsumowanie

Wykonywanie okluzji jest prostym zabiegiem, często wykonujemy go nawet nieświadomie, np. nakładając najpierw serum, a potem krem nawilżający na twarz.

Pamiętajmy jednak, że zbyt częste stosowanie okluzji może nie być dla naszej cery korzystne, przyczyni się to do zapchania skóry i powstania wielu niechcianych zaskórników. Gdy będziemy stosować zabiegi okluzyjne z rozwagą z pewnością osiągniemy oczekiwany przez nas efekt: skóra będzie idealnie gładka, miękka i dogłębnie nawilżona! Uważajmy na substancje, które mogą być niebezpieczne dla naszej twarzy, kwas hialuronowy bez zastosowania okluzji może doprowadzić do tragicznych skutków.