Nadmierne owłosienie to problem, z którym w obecnych czasach zmaga się spora liczba kobiet, jednak regularne usuwanie owłosienia przy pomocy maszynki do golenia, wosku, czy też depilatora jest nie tylko czasochłonne, ale również nieefektywne. Po krótkim czasie włoski zaczynają odrastać, co stwarza oczywiście dyskomfort. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest poddanie się zabiegowi depilacji laserowej, dzięki któremu można raz na zawsze pozbyć się niechcianego owłosienia. Na jaki jednak laser warto zwrócić uwagę i jak wygląda zabieg depilacji laserowej?

Depilacja laserowa: co to takiego?

Depilacja laserowa to zabieg, dzięki któremu możliwe jest trwałe usunięcie zbędnego owłosienia z niemal każdej partii naszego ciała. Chodzi tutaj przede wszystkim o ręce, nogi, okolice bikini, pachy, a także brodę.

Jakie są wskazania do zabiegu depilacji laserowej?

Z depilacji laserowej powinny korzystać w szczególności te panie (a nawet panowie), u których po woskowaniu, czy też usuwaniu włosków przy pomocy depilatorów pojawiają się na nogach krostki, a także wrastające włoski.

Jakie są przeciwwskazania do zabiegu depilacji laserowej?

Pomimo tego, iż depilacja laserowa to obecnie najskuteczniejsza i najczęściej polecana metoda usuwania niechcianych włosków, to jednak w niektórych sytuacjach nie jest ona niestety możliwa do wykonania. Z zabiegu pod żadnym pozorem nie powinny korzystać osoby, które przyjmują zioła i leki światłouczulające, przechodzą kurację retinoidami, a także mają na ciele świeżą opaleniznę. Również kobiety, które są w okresie ciąży i karmienia piersią, a także osoby chorujące na nowotwory oraz cukrzycę nie mogą niestety poddać się zabiegowi.

Jaki laser sprawdza się najlepiej?

Jednym z najlepszych obecnie na rynku laserów przeznaczonych do depilacji jest Trio Laser SLD, który emituje 3 długości fali, a mianowicie 755 nm, 808 nm oraz 1064 nm. Laser o długości fali 755 nm reaguje nawet na niewielką ilość melaniny w mieszku włosowym.

Laser o długości fali 808 nm to obecnie najpowszechniej stosowany laser, który wykazuje największą skuteczność wyłącznie przy ciemnych włosach. Z kolei laser o długości fali 1064 nm to laser, którego wiązka dociera do najgłębiej położonych mieszków włosowych, jednak w żaden sposób nie uszkadza skóry. Jej celem nie jest melanina znajdująca się we włosach a naczynia włosowate, które otaczają mieszek włosowy. Podczas zabiegu nieodżywiony mieszek włosowy zaczyna obumierać, dzięki czemu włosy w danym miejscu już nie wychodzą.

Jak wygląda zabieg depilacji laserowej?

Pierwszym etapem zabiegu depilacji laserowej jest przeprowadzenie krótkiego wywiadu, dzięki któremu specjalista może ocenić stan skóry oraz włosów, a także dowiedzieć się, czy występują jakieś przeciwwskazania, które uniemożliwiłyby przeprowadzenie zabiegu. Jeśli etap ten zakończy się powodzeniem, można przystąpić do próby laserowej na niewielkim obszarze skóry. Jeśli nie pojawią się żadne niepokojące objawy, można przejść do właściwego zabiegu.

W trakcie jego przeprowadzania wybrana partia ciała zostaje naświetlona małą wiązką światła, co prowadzi do podgrzania włosa oraz mieszka włosowego. W efekcie tego niechciane włoski wraz z cebulkami ulegają całkowitemu zniszczeniu, dzięki czemu nie wyrastają już w miejscu poddanym zabiegowi. Po jednym zabiegu depilacji laserowej możliwe jest usunięcie ok. 20% włosków, ponieważ światło lasera oddziałuje jedynie na włoski, które znajdują się w fazie wzrostu.

Co to jednak oznacza? Dla osiągnięcia pełnego i zadowalającego efektu konieczne jest przeprowadzenie serii co najmniej kilku zabiegów. Jak długo trwa jeden zabieg? Czas uzależniony jest przede wszystkim od partii ciała, która ma być poddana zabiegowi i może wynosić od kilkunastu minut do nawet 1 czy 2 godzin. Tuż po zabiegu skóra może być zaczerwieniona, czym nie należy się przejmować, gdyż po kilku godzinach objawy powinny ustąpić. Aby przynieść nieco ulgi skórze, partię poddaną zabiegowi warto nawilżyć, sięgając po silnie nawilżający balsam lub masło do ciała.