Kosmetologia jest ściśle powiązana z medycyną estetyczną. Dobry kosmetolog musi posiadać wiedzę nie tylko na temat zaburzeń dermatologicznych ale również ogólną wiedzę medyczną, biologiczną i chemiczną. Powinien wiedzieć jak funkcjonuje cały ludzki organizm, ponieważ o zdrową skórę należy dbać także od wewnątrz.
Kosmetologia dba o pielęgnację skóry, najczęściej twarzy, jej badaniem i poprawianiem wyglądu, za pomocą kosmetyków i specjalistycznych urządzeń.
Jakimi przypadkami zajmuje się kosmetolog?
W salonie kosmetycznym kosmetolog zmaga się najczęściej z następującymi przypadkami:
- bada jaki wpływ na skórę ma promieniowanie UV,
- zapobiega starzeniu się skóry,
- niweluje powstałe przebarwienia i blizny potrądzikowe,
- stara się utrzymać skórę pacjenta w jak najlepszej kondycji,
- opracowuje składy kosmetyków,
- odpowiednio dostosowuje zabiegi i kosmetyki do typu cery.
Do jego zadań należą również:
- zachowanie sterylności i czystości w zakładzie kosmetycznym,
- prowadzenie dokumentacji ze wszystkimi szczegółami o przeprowadzonych zabiegach,
- nawiązanie przyjaznych i miłych relacji z klientami,
- wykonywanie zabiegów.
Ile zarabia kosmetolog?
Zarobki kosmetologów różnią się od siebie, są uzależnione w wysokiej mierze od doświadczenia i umiejętności kosmetologa. Znaczące jest również miejsce, w którym znajduje się salon: w większym mieście zarobki są wyższe. Na wysokie wynagrodzenie mogą liczyć osoby, które stale się rozwijają poprzez kursy i zdobywanie certyfikatów.
Zarobki takich kosmetologów wynoszą około 6 000 złotych. Osoby, które mają swoje własne gabinety, posiadają własną działalność zarabiają najwięcej, muszą jednak odznaczać się zaufaniem klientów i cieszyć się ich pozytywną opinią.
Miesięczna mediana zarobków kosmetologa sięga 3 500 złotych brutto. Większość kosmetologów zarabia od około 3 000 do 5 000 złotych miesięcznie. Ponad 1/4 pracowników może liczyć na dodatkowe premie oraz dofinansowania kursów specjalizujących i szkoleń przez swojego pracodawcę.
Szkolenia i kursy doszkalające
Kosmetolodzy potrzebują ciągłego poszerzania wiedzy o nowe rodzaje kosmetyków, technik zabiegów oraz urządzeń kosmetycznych. Kursy i szkolenia w tym zawodzie są niezbędne, niestety ich ceny są bardzo wysokie.
Przykładowe szkolenia i ich ceny:
- Karboksyterapia – cena 1500 zł
- Kwas hailuronowy – cena 2000 zł
- Mezoterapia igłowa – cena 1000 zł
- Mezoterapia osoczem – cena 2000 zł
- Toksyna botulionowa – cena 2500 zł
- Stymulatory tkankowe – cena 2500 zł
Potrzebne urządzenia do zabiegów kosmetycznych
W wielu zabiegach potrzebne będą specjalistyczne urządzenia, takie jak:
Urządzenie do karboksyterapii
Karoboksyterapia jest zabiegiem z użyciem dwutlenku węgla, który zostaje wstrzykiwany pod skórę. Dzięki niemu rozszerzają się naczynia krwionośne w organizmie, przyspiesza się przepływ krwi, tlenu oraz innych odżywczych składników poprawiając przez to mikrokrążenie i stymulując komórki skóry do odnowy.
Lipolaser
Pomaga zlikwidować dodatkowe centymetry w obwodzie. Urządzenie wykorzystuje podczerwień i związki laserowe, powodujące metabolizowanie, czyli usuwają się kwasy tłuszczowe i glicerol w sposób naturalny z organizmu.
Laser pikosekundowy
Jest nowoczesnym laserem, stworzonym do wykonywania najbardziej precyzyjnych zabiegów. Zabiegi wymagające potrzebują lasera o dużej mocy, skuteczności i zapewniającego komfort klienta. Ma bardzo wiele zastosowań, używa się go między innymi do usuwania makijażu permanentnego, usuwaniu tatuaży w każdym kolorze, pomaga pozbyć się również znamion, plamek i innych różnych przebarwień na skórze. Jest bezpieczny i skuteczny, można również wykorzystać go do odmłodzenia twarzy, pozbyciu się zmarszczek.
Kombajn kosmetyczny ze skanerem skóry
Stosuje się go w problemach skórnych, takich jak trądzik, zmęczona lub zanieczyszczona skóra z oznakami starzenia, nadprodukcja sebum, regeneracja, odświeżenie skóry. Zabieg może zostać wykonany na każdym, niezależnie od wieku i płci. Używane podczas zabiegu kosmetyki zostają wcześniej odpowiednio dobrane pod względem problemów skórnych. Zabieg ten wyróżnia stosunkowo niska cena, wszechstronność i to, że można go łączyć z innymi różnymi zabiegami.
RF frakcyjny
Maszyna dzięki mikroigłom, przesyła radiową falę, dając efekt równomiernego podgrzania wszystkich struktur skóry. Wykonuje się nim zabiegi liftingu twarzy, dekoltu, brzucha, szyi, brzucha. RF frakcyjny świetnie również sprawdzi się przy usuwaniu blizn, rozstępów i zmian potrądzikowych.
Poprawia w znacznym stopniu kolor skóry oraz jej strukturę i gęstość. Dodatkowo ją regeneruje, może pomóc również przy nadmiernym poceniu się pach. Urządzenie daje szybkie efekty, widać poprawę stanu skóry nawet po pierwszym zabiegu.
Zarobki kosmetologa można uznać za względnie wysokie, wynoszą od 3000 do 5000 zł, istnieje również możliwość stworzenia własnego salonu kosmetycznego, co pozwoli na wyższe zarobki ale wiąże się z większą odpowiedzialnością. Należy jednak pamiętać o niezbędnych kursach i szkoleniach, które trzeba ukończyć, by utrzymać się w pracy. Ich ceny są wysokie i nie zawsze opłaca je pracodawca.