Karboksyterapia, czyli leczenie za pomocą dwutlenku węgla co daje nam doskonałe efekty w przypadku leczenia defektów kosmetycznych takich jak np. rozstępy, czy cellulit, a także w taki sposób możemy pozbyć się zmarszczek, czy niedoskonałości w okolicy naszych oczu. Tego typu leczenie pomocne jest także w przypadku schorzeń takich jak niewydolność żylna, czy w przypadku zaburzeń krążenia.

Na czym polega zabieg karboksyterapi?

Zabieg ten opiera się na wstrzyknięciu w odpowiednie miejsce odpowiedniej ilości dwutlenku węgla. Wstrzyknięty gaz rozchodzi się po tkankach, co przyczynia się do rozszerzenia naczyń krwionośnych w wyniku czego dochodzi do lepszego dotlenienia oraz odżywienia naszych komórek. Karboksyterapie stosuje się na całe ciało.

Karboksyterapia, a ilość zabiegów, które należy wykonać?

Ilość zabiegów zależna jest od konkretnych problemów, które nam się pojawiły i chcemy je wyeliminować. Zalecane jest wykonywanie kilku serii zabiegów około 10 powtórzeń lub 2 razy w tygodniu. Zabieg ten stymuluje procesy tworzenia się nowego kolagenu i elastycyny.

Karboksyterapia działa też negatywnie na komórki tłuszczowe dlatego jest to jedna z lepszych metod na pozbycie się zbędnych kilogramów. Cały proces przeprowadzany jest za pomocą igły lub specjalnego pistoletu, a dzięki profesjonalnym urządzeniom do tego typu zabiegu możemy swobodnie regulować parametry podczas jego przebiegu, czyli ustawiać temperaturę, ciśnienie oraz ilość podawanego dwutlenku węgla.

Przeciwwskazania i efekty uboczne zabiegu

Istnieje też lista przeciwwskazań oraz efektów ubocznych takich jak:

 • stany zapalne skóry
 • liczne alergie
 • okres ciąży i karmienia piersią
 • nie wydolność jakichkolwiek organów
 • nowotwory
 • padaczka
 • nadciśnienie krwi
 • hemofilia
 • trądzik różowaty
 • cukrzyca
 • liczne choroby tkanki łącznej 

Zabieg ten może nieść ze sobą skutki uboczne, które w 90% powinny szybko zniknąć. Takimi efektami ubocznymi mogą być:

 • dolegliwości bólowe
 • rumień
 • obrzęk
 • opuchlizna

Karboksyterapia – na co?

Często stosuje się ją w celach terapeutycznych, leczniczych, ale przede wszystkim pełni ona funkcje zabiegu kosmetycznego, który pozwala nam się uporać z kilkoma defektami i problemami skórnymi. Istnieje karobksyterapia, którą stosuje się pod oczy, na rozstępy, cellulit oraz włosy, blizny oraz zmarszczki.

Zabieg ten ma więc szerokie zastosowanie w medycynie estetycznej. Karboksyterapia, którą stosujemy pod oczy przyczynia się do likwidacji cieni oraz poduszek tłuszczowych.  Dodatkowo metoda ta stosowana na głowę powstrzymuje łysienie, wypadanie włosów poprzez wzmocnienie cebulek włosowych. Natomiast w przypadku twarzy umożliwia nam wyeliminowanie drugiego podbródka oraz zniwelowanie zmarszczek i pajączków.

Karboksyterapia, a wskazania

Zaobserwujemy je także w leczeniu różnorodnych schorzeń. W medycynie dwutlenek węgla stosowany jest najczęściej w przypadku:

 • łuszczycy
 • skurczów
 • zaburzeń krążenia i niewydolności żylnej
 • problemów z żylakami oraz cukrzycą 

Jak długo utrzymują się efekty po wykonaniu zabiegu?

Jest to okres nietrwający dłużej niż pół roku. Warunkiem jednak jest przeprowadzenie wszystkich zalecanych serii. Jednak w przypadku terapii rozstępów, cellulitu, czy blizn efekty te są trwałe. Leczenie innych defektów wymaga od nas regularnego powtarzania zabiegów co jakiś czas.

Karboksyterapia, a opinie specjalistów

Dermatolodzy oraz kosmetolodzy uważają, że zabieg ten jest skuteczny oraz mało inwazyjny, przez co ryzyko jakichkolwiek powikłań jest niskie, a efekty możemy zauważyć już po pierwszym zabiegu. Jednak tego typu zabiegi nie zawsze są polecane, gdyż istnieją różnego typu przeciwwskazania, które zostały przytoczone w tym artykule.

Karboksyterapia, a opuchlizna po zabiegu

Bezpośrednio po zabiegu możemy mieć do czynienia z zaczerwienieniem naszej skóry i delikatnym obrzękiem, a także z efektem trzeszczenia tkanki podskórnej na skutek podanego dwutlenku węgla. Jednak efekty po zabiegowe nie utrzymują się zbyt długo jednak przez 24h powinniśmy unikać sauny, solarium, łaźni parowych oraz różnego typu gorących kąpieli.

Dodatkowo nie powinno się masować okolic, które zostały poddane karboksyterapii, a także należy ograniczyć wysiłek fizyczny. Zabieg ten trwa od 15 do 30 min, a podczas jego przebiegu możemy odczuwać jedynie drobny dyskomfort, który spowodowany jest poprzez iniekcję gazu, a także możemy mieć do czynienia z pieczeniem. Co ważne zabieg ten możemy wykonywać o każdej porze roku, gdyż słońce oraz temperatury nie mają dużego wpływu na karboksyterapie.

Karboksyterapia, a lekarz specjalista   

Przed przystąpieniem do tego typu zabiegu powinniśmy zapoznać się z miejscem w, którym będzie wykonywana karboksyterapia, dlatego, że tak zwanych pseudo lekarzy specjalistów na świecie jest dużo. Powinniśmy więc zapoznać się z opiniami salonu, a także z wrażeniami ludzi przed i po zabiegu. (Dobry sprzęt do zabiegu karboksyterapii znajdziesz tutaj: Medikapoland.pl/pl/16-karboksyterapia-urzadzenia)