Kosmetologia lub przez niektórych nazywana kosmetyka lekarska to dział dermatologii, którego zadaniem jest zajmowanie się licznymi chorobami oraz defektami takimi jak alergie, suchość, łojotok, czy łuszczenie. Nazwa tej dziedziny wywodzi się od grodzkiego słowa kosmetes, czyli w tłumaczeniu na język polski sługa toaletowy, a także kosmetikos, czyli upiększniający.

Co to jest kosmetologia?

Wprost mówiąc kosmetologia jest to rodzaj dziedziny, która zajmuje się nie tylko oferowaniem usług w zakresie pielęgnacji naszego ciała, ale także prowadzeniem tematycznych blogów oraz wywiadów na ten temat. Głównie w takich zakładach stosuje się kosmetyki mające na celu poprawić jakość naszej skóry w szczególności twarzy, aby następnie wykonany przez kobietę makijaż idealnie pasował do twarzy.

Jednak niech sobie ktoś nie myśli, że wszystkie zabiegi skierowane są tylko do kobiet dlatego, że faceci mogą tak samo pozbyć się tak zwanego nazywanego potocznie syfu z twarzy oraz zastosować sprawdzoną metodę na zmniejszenie zapachu w momencie, gdy zaczynamy się pocić.

Rodzaje kosmetologii

Kosmetologię dzielimy na kilka działów takich jak:

 • Kosmetologia upiększająca
 • Kosmetologia pielęgnacyjna
 • Trychologia pielęgnacyjna  

Kosmetologia nieupiększająca to inaczej kosmetologia estetyczna za jej pomocą korzystając z różnego rodzaju usług tak jak wcześniej zostało wspomniane możemy poprawić wygląd naszej skóry bez ingerencji w jej kondycje. Najczęściej wykonywane są w zakładach kosmetycznych takie zabiegi, które upiększają: okolice oczu, skórę poprzez depilacje, oraz umacniają słabe szkliwo paznokcia.

Natomiast kosmetologia lecznicza to rodzaj usług, które mają na celu poprawić kondycje uszkodzonej bądź przestarzałej skóry, która przybrała taki wygląd w trakcie procesu starzenia lub w wyniku przebiegu choroby. Dodatkowo dział kosmetologii lekarskiej zapewnia nam opiekę lekarską podczas przebiegu choroby, skóry lub choroby, która ma wpływ na jakość naszej skóry.

Historia kosmetologii

Początki kosmetologi miały już miejsce w starożytności, a pierwsze kosmetyki powstały w starożytnym Egipcie w około 3000 roku przed naszą erą. Początkowo kosmetologia była znana zarówno z dbałości o urodę jak i również z procesu tworzenia tatuaży.

Obecnie tatuażysta to oddzielna branża. Pierwotnie nasze ciało było zdobione tylko w momencie ważnych ceremonii takich jak wesele, pogrzeb. Jednak w wieku 18 doszło do wielkiego przełomu, w którym to  skóra została uznana za bardzo ważny oraz oddzielny organ ludzkiego organizmu.

W wieku 19 ruszyła pierwsza produkcja kosmetyków na masową skalę, które można było zakupić w aptece oraz laboratorium. W 1997 roku kosmetologia została uznana nie tylko za zawód, ale dziedzinę, w której można się szkolić w postaci kursów lub w szkołach wyższych, czyli uczelniach.

Kosmetologia, a kosmetyczka

Różnica pomiędzy kosmetyczką, a kosmetologią polega na rodzaju kształcenia. Kosmetyczką możemy zostać kończąc szkołę zawodową lub odpowiednie kursy zyskując w ten sposób prawo do wykonywania takiego zawodu, Natomiast kosmetologiem zostaniemy dopiero po ukończeniu 3 letnich studiów.

Przyszły kosmetolog musi więc posiąść wiedzę z przedmiotów takich jak: patofizjologia, biochemia, farmakologia, aromatoterapia, histologia, toksykologia, mikrobiologia. Zarówno kosmetolog jak i kosmetyczka zobowiązani są do odbycia praktyki w trakcie trwania nauki w wakacje lub podczas roku szkolnego.

Kosmetolog, a jego zadania podczas pracy

Współcześnie kosmetologia jest znana pod pojęciem dziedziny, gdzie zdobywa się wiedzę z zakresu ogólnych przedmiotów chemicznych, medycznych oraz biologicznych.

Jednak do obszaru zainteresowań możemy zaliczyć takie kwestie jak między innymi:

 • Zapobieganie powstawaniu defektów skórnych oraz dążenie do zachowania sprawności życiowej jak najdłużej
 • Zagadnienia, które dotyczą upiększania skóry
 • Skład różnego rodzaju preparatów skórnych oraz chemicznych
 • Profilaktyka pozwalająca opóźnić proces starzenia się skóry
 • Problemy z otyłością
 • Korekcja wad wyglądu zewnętrznego
 • Zmiany skórne wpływające negatywnie na wygląd naszej skóry
 • Wpływ promieni UV na naszą skórę

Czy warto wybrać się do kosmetologa?

Kosmetologia to dziedzina, która stawia nie tylko na teoretyczną, ale także praktyczną wiedzę, która w większości przypadków poparta jest doświadczeniem osób pracujących w tej branży. Oznacza to, że dzięki temu kosmetolodzy posiadają nie tylko teoretyczną, ale też praktyczną wiedzę, którą wykorzystują w codziennej swojej pracy z klientami oraz klientkami, którzy szukają pomocy w sprawie pielęgnacji skóry, a także metod leczenia, czy sposobów na zdrowy tryb życia.

Kto może zostać kosmetologiem?

Po pierwsze osoba, która jest zainteresowana tego typu dziedziną, jest na bieżąco w zakresie nowości na rynku oraz wyróżnia się dobrym poczuciem estetyki, a także zdolnościami manualnymi. Tego typu praca wymaga od pracownika głównie precyzji oraz dokładności. Kosmetolog dodatkowo musi posiadać rozległą wiedzę na temat skóry, jej chorób, doboru oraz składu środków pielęgnacyjnych. (Dobre urządzenia kosmetyczne znajdziesz w polskiej hurtowni Medika tutaj: https://medikapoland.pl/pl/3-aparatura-medika)