Starzenie się skóry to jedna spośród najistotniejszych podstaw opadania powiek. – Już po 30. roku życia niewątpliwie obniża się ilość włókien kolagenowych, natomiast mniejsze nawodnienie skóry powoduje, ze traci ona jędrność oraz sprężystość. Najwcześniej okazuje się to w tychże miejscach, gdzie skóra i tkanka podskórna są najcieńsze, natomiast wiec np. na powiekach. Ponadto z wiekiem słabną mięśnie odpowiedzialne za podnoszenie brwi, co zwiększa kłopot. Zatem właśnie na opadanie powiek przeważnie narzekają osoby dojrzałe.

Jakie są symptomy opadania powiek?

Opadająca powieka to zaburzenie, jakie polega na opadaniu fałdu powieki, co zapewnia rezultat na wpół otwartego oka. Dzieje się tak ze względu zbytku fałdu skóry na górnej powiece, jest on po prostu za duży oraz za wiotki. Dolegliwość przeważnie dotyczy jednego oka, lecz może być także obecna na obu. Opadanie powieki zakłóca pole widzenia poprzez co osoba dotknięta ową dolegliwością rozpoczyna skręcać głowę w bok, otwierać ją do tyłu bądź sztucznie podnosić brwi do góry, aby rozszerzyć zakres widzenia.

Przyczyny opadających powiek

Przyczyn opadających powiek może być mnóstwo, może znaczyć ona zakłócenia neurologiczne – dysfunkcję mięśnia dźwigacza, dostępnego za utrzymywanie powieki, zwłaszcza kiedy kłopot jest na obu powiekach, natomiast również tzw. miastenię, dolegliwość jaka oddziałuje na nerwy oraz wyróżnia się zmęczeniem mięśni szkieletowych. W poszczególnych wypadkach ptoza, a więc opadanie powieki, jest wywołana poważniejszymi dolegliwościami, jak udar lub guz mózgu.

Jak leczy się opadającą powiekę?

Leczenie opadającej powieki zależy od danej przyczyny oraz ociężałości opadania powieki. Gdy stan jest rezultatem wieku bądź czegoś, z czym się urodziłeś, specjalista może wyjaśnić, iż nic nie należy robić, gdyż stan nie jest zwykle niebezpieczny dla zdrowia. Możesz jednakże zdecydować się na chirurgię plastyczną, gdy pragniesz zminimalizować opadanie. Gdy specjalista stwierdzi, iż opadająca powieka jest wywołana dolegliwością główną, zapewne zostaniesz z owego względu leczony. Winno to zwykle zmniejszyć wiotczenie powiek. Gdy twoja powieka hamuje wzrok, będziesz wymagać leczenia. Twój specjalista może polecić operację.

Maseczki

Doskonałym pomysłem jest też wykorzystywanie kremów ujędrniających skórę w tychże strefach. Prócz tego możemy spróbować bardziej naturalnego sposobu – samodzielnie opracowanej maski ściągającej opadającą powiekę. Przed jej założeniem dobrze myjemy całą twarz. Potem bierzemy jajko, rozbijamy je oraz dobrze oddzielamy białko. Nieco je mieszamy oraz subtelnie nakładamy na zamknięte powieki tak, aby nie spływało po twarzy. Czekamy parę minut, trzymając oczy zamknięte, do czasu stworzenia się skorupki z zaschniętego białka.

Opadająca powieka – zabiegi medycyny estetycznej

Zabieg chirurgicznej korekcji opadającej powieki, więc blefaroplastyka, polega na usunięciu zbytku luźnej skóry. Specjalista przeprowadzający zabieg wykonywa cięcie w taki sposób, żeby było ono zlokalizowane w normalnych wgłębieniach, dzięki czemu jest właściwie niezauważalne. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym. Gdy powieki nie opadają tak bardzo, momentami zamiast tradycyjnego zabiegu, starcza jedna spośród form dermatologii estetycznej, więc zastosowanie specjalistycznych nici PDO.

Zabieg na opadającą powiekę

Zabieg poprawiający opadającą powiekę winien być dokładnie dostosowany do przyczyny zaburzenia. Jeśli przyczyna jest w ogromnym zaburzeniu, zamiarem zabiegu jest podniesienie pola widzenia oraz naprawę jakości życia. Jeśli poprawa opadających powiek nie jest połączona z żadną groźną dolegliwością, jej zamiarem jest tylko wyeliminowanie problemu kosmetycznego oraz otrzymanie bardziej atrakcyjnego wyglądu. Operacja plastyczna powiek oczu nazywa się blepharoplastyka. Dzięki owej operacji możemy skorygować zarówno górne, jak również dolne powieki.

Źródło: https://medikapoland.pl/pl/content/119-opadajace-powieki