Czy zastanawiałeś się jakie są najskuteczniejsze metody sterylizacji narzędzi w salonach kosmetycznych czy gabinetach medycyny estetycznej? Sterylizacja w miejscach oferujących tego typu usługi to temat niezwykle ważny z punktu widzenia bezpieczeństwa klientów oraz pracowników. Konieczne jest więc spełnienie określonych norm sanitarnych . Na wyposażaniu gabinetów kosmetycznych, fryzjerskich, salonów medycyny estetycznej czy SPA itd. musi znajdować się sterylizator.  Osoba, która przychodzi do salonu w pewien sposób obdarza zaufaniem personel. Przecież podczas wykonywania zabiegu dochodzi niekiedy do przerwania ciągłości skóry, istnieje też duża szansa na kontakt z płynami ustrojowymi klienta.

Czy w można się zarazić?

Tak naprawdę wystarczy dość niewielki kontakt między krwią osoby chorej a błoną śluzową bądź uszkodzonym fragmentem skóry osoby zdrowej by doszło do zakażenia za sprawą czynnika chorobotwórczego. Najczęściej są przekazywane tą drogą są:

 • wirus HIV,
 • wirus zapalenia wątroby – HBV, HCV,
 • gronkowiec złocisty,
 • gronkowiec skórny,
 • pałeczka ropy błękitnej,
 • paciorkowiec ropny,
 • pałeczka okrężnicy,
 • grzyby.

Procedura sterylizacji w gabinecie kosmetycznym

Na procedurę sterylizacji składa się cały szereg czynności:

 • dezynfekcja wstępna, której dokonuje się zaraz po użyciu;
 • umycie a następnie osuszenie narzędzi;
 • właściwa dezynfekcja;
 • pakowanie;
 • sterylizacja;
 • przechowywanie w aspeptycznych warunkach.

Czym jest sterylizacja?

Sterylizacja to proces, którego skutkiem powinno być otrzymanie przedmiotu jałowego, co oznacza że jego powierzchnia jest wolna od jakichkolwiek mikroorganizmów. Czy konieczna jest sterylizacja, jeśli w gabinecie używasz wysokiej jakości płynów dezynfekujących i dokładnie myjesz narzędzia? Odpowiedź brzmi: tak. Bo chociaż redukujemy w ten sposób liczbę drobnoustrojów, to nie usuwamy form przetrwalnikowych, tak zwanych sporów.

Są to bakterie zamknięte w swego rodzaju kokonie, który chroni je chociażby przed wrzątkiem czy przed płynem dezynfekującym właśnie. Kiedy znajda się one w uśpieniu i w korzystnych warunkach (wilgoć, odpowiednia temperatura) uaktywniają się. Sterylizacja jest tak ważna i konieczna, dlatego że niszczy formy przetrwalnikowe. Podczas tego procesu zachodzi denaturacja, koagulacja oraz utlenienie białek a to powoduje nieodwracalną śmierć komórek.

Jak działa sterylizator UV?

Sterylizator UV wykorzystuje działanie promieniowania UV-C, które niszczy wszelkie  mikroorganizmy. Długość fal w takim procesie wynosi od 210 do 328 nm. Jest to urządzenie proste w użyciu, nie trzeba dodatkowo stosować wody oraz żadnych środków dezynfekujących. Promieniowanie zmienia strukturę kwasów nukleinowych, absorbowane jest przez szkło i tworzywa sztuczne. Czas trwania sterylizacji to około 45 minut. Do urządzenia wkładamy umyte i wysuszone narzędzia.

Należy je raz na jakiś czas obrócić, by promienie padały równomiernie. Wskazane jest także rozmontowanie elementów o złożonej budowie, wtedy światło ultrafioletowe obejmie całą powierzchnię. Co ważne, sterylizacja jest efektywna, gdy promienie UV-C padają bezpośrednio na sterylizowany przedmiot. Sterylizator UV nie niszczy form przetrwalnikowych, bardzo dobrze jednak podtrzymuje sterylność, dlatego warto stosować go w połączeniu z autoklawem posiadającym certyfikat CE oraz wyprodukowanym zgodnie z wytycznymi normy europejskiej EN 13060. Taki jest też obecnie wymóg sanepidu.

Sterylizator UV a sterylizator kulkowy

Popularnym narzędziem do sterylizacji obok sterylizatora UV jest sterylizator kulkowy. Warto zaznaczyć, że sterylizatory kulkowe sprawdzą się jedynie w przypadku sterylizacji metalowych końcówek. Wewnątrz tego urządzenia znajdują się specjalne szklane kulki, które utrzymują narzędzia w odpowiednim położeniu, co umożliwia sterylizację pod wpływem wysokiej temperatury – 240 °C. Było to urządzenie niegdyś bardzo popularne w salonach kosmetycznych, ale minusem sterylizatora kulkowego jest z pewnością fakt, że służy jedynie do sterylizacji narzędzi metalowych. Dodatkowo nie wkładamy tych narzędzi do niego w całości. Co prawda jest tańszy od sterylizatora UV, jeśli jednak dysponujesz większym budżetem, warto rozejrzeć się za tą drugą opcją.

Ceny sterylizatorów UV

Ceny sterylizatorów UV oscylują w okolicach od 170 zł do 300 zł, są też nieco droższe są sterylizatory UV and hot, które mogą kosztować nawet 500 zł. Najpopularniejsi producenci to: Germix, Mimari, Calissimo, Homedics czy Ulsonix. Jeśli więc dysponujesz wystarczającym budżetem i zależy Ci na bezpieczeństwie Twoim, Twojego personelu i klientów to warto zainwestować dodatkowo w sterylizator UV, tym bardziej, że podstawowe modele są stosunkowo tanie.