Każda kobieta jak najdłużej chce zachować młody wygląd. Jednak z wiekiem skóra zaczyna tracić składniki odpowiedzialne za jej elastyczność, przez co pojawiają się zmarszczki. W takim przypadku używanie nawet najlepszych kosmetyków do makijażu tylko maskuje problem. Dlatego wiele kobiet stosuje masaże, kremy oraz maski w celu odmłodzenia cery. Jednak okazuje się, że z upływem lat stają się one niewystarczające. Natomiast skutecznym rozwiązaniem jest wypełniacz zmarszczek w postaci kwasu hialuronowego. Na czym polega jego działanie oraz w jakie zabiegi pozwalają go wprowadzić do skóry?

Przyczyny powstawania zmarszczek

Kwas hialuronowy obok elastyny i kolagenu jest składnikiem skóry, który odpowiada za jej jędrność i elastyczność. Jednak z upływem lat jego stężenie zaczyna się zmniejszać. To automatycznie przekłada się na większą podatność skóry do powstawania zmarszczek, ponieważ jej ,,rusztowanie”, ulega załamaniu. Skóra traci także zdolność do zatrzymywania wody, przez co staje się zwiotczała i obwisła oraz powstają tzw. chomiki.

Warto wiedzieć, że proces powstawania zmarszczek zostaje zapoczątkowany już ok. 30 – roku życia, pomimo że na tym etapie u wielu kobiet może być jeszcze niewidoczny. Ponadto na starzenie skóry wpływają zewnętrzne czynniki (słońce, mróz, wiatr), używki (papierosy, alkohol) oraz geny. Jednym z najszybciej powstających oznak starzenia są zmarszczki mimiczne – zwłaszcza u kobiet silnie przeżywających emocje na twarzy. Jednak dzięki zastosowaniu kwasu hialuronowego, można skutecznie wygładzić cerę.

Jak działa kwas hialuronowy?

Kwas hialuronowy to skuteczny wypełniacz zmarszczek, którego cząsteczki wspomagają również produkcję kolagenu. Zastosowanie tej substancji wygładza skórę, w wyniku zwiększenia jej napięcia. Ponadto dochodzi do zwiększenia zdolności magazynowania wody w tkance skórnej, przez co staje się jędrniejsza i odporniejsza na przesuszanie. Z tego względu substancję tą można znaleźć w kosmetykach, jako składnik nawilżający. Kolejną zaletą jest fakt, że kwas hialuronowy może łagodzić stany zapalne skóry.

Kwas hialuronowy jako skuteczny wypełniacz zmarszczek

Kwas hialuronowy to wypełniacz zmarszczek, który przynosi szybki efekt. Do najczęściej wygładzanych obszarów z jego użyciem należą:

 • fałdy nosowo-wargowe
 • zmarszczki wokół oczu (kurze łapki) i worki
 • bruzdy na czole (m.in. lwia zmarszczka)
 • zmarszczki brwiowe
 • blizny
 • obwisłe policzki (chomiki)
 • kontur ust oraz usta w celu powiększenia
 • broda
 • zmarszczki śmiechowe

Metody wprowadzania kwasu hialuronowego

W wyniku działania zewnętrznych czynników oraz upływu lat, gęstość tkanki skórnej w obrębie twarzy i szyi zaczyna się zmniejszać. Przez to skóra staje się cieńsza, zwiotczała i powstają zmarszczki. Natomiast ubytki te można uzupełniać za pomocą kwasu hialuronowego za pomocą różnych metod – w zależności od rodzaju produktu. Do najczęściej stosowanych metod należą:

 • mezoterapia mikroigłowa
 • mezoterapia bezigłowa
 • dermarollery
 • sonoforeza
 • aquaforeza
 • ultradźwięki

W zależności od typu zabiegu, skóra może zostać podrażniona, natomiast w ciągu 24 godzin u większości kobiet zmiany najczęściej zanikają. W przypadku mezoterapii mikroigłowej efekt odmładzający widoczny jest tuż po zabiegu.

Zalecenia po zabiegu kwasem hialuronowym

Wypełniacz zmarszczek, którym jest kwas hialuronowy sprawia, że skóra staje się jędrniejsza, gładsza oraz bardziej nawilżona. Jednak, aby uzyskać taki efekt, niezbędne jest przestrzeganie zaleceń po każdym rodzaju zabiegu. Przez 14 dni należy zrezygnować z opalania (również z solarium) oraz sauny. Ponadto warto pić ok. 2 litrów niegazowanej wody na dobę. Przez kilka dni nie powinno się stosować kosmetyków z zawartością alkoholu, aby dodatkowo nie podrażniać skóry.

Przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu jest ciąża oraz okres laktacji. Kobiety, które na co dzień wykonują masaż twarzy, powinny zaprzestać jego stosowania po zabiegu przez kilka dni, aby cząsteczki kwasu odpowiednio się ułożyły. To sprawi, że owal twarzy poprawi się, a skóra będzie wyglądać naturalnie.

Wypełniacz zmarszczek w postaci kwasu hialuronowego ze względu na wysoką skuteczność należy do najczęściej stosowanych. Na ogół jest dobrze tolerowany przez skórę, dlatego stosowany jest również w celu niwelowania blizn pooperacyjnych lub powstałych wskutek wypadku. Dużą zaletą jest fakt, że skóra po zabiegu nabiera zdrowego kolorytu, dzięki czemu wygląda naturalnie. Dlatego kobiety, które chcą uzyskać jak najszybszy efekt odmładzający, decydują się na zabieg z użyciem kwasu hialuronowego.