W pewnym wieku, z niepokojem obserwujemy swoją twarz, w poszukiwaniu pierwszych oznak upływającego czasu. Zwykle tym symbolem stają się zmarszczki, czyli wgłębienia powstające w strukturze skóry. Zaraz po ich pojawieniu się, szukamy sposobów na ich redukcję. Liczne kremy i maseczki obiecujące przysłowiowe złote góry, działają tylko na wierzchnią warstwę naskórka. Tymczasem zmarszczki mają swoje źródło znacznie głębiej, gdzie składniki kremu już nie dochodzą. Na szczęście, medycyna estetyczna znalazła sposoby, na skuteczne pozbycie się niechcianych defektów.

Dlaczego powstają zmarszczki?

Najprościej rzecz ujmując, zmarszczki świadczą o upływie czasu, który bezlitośnie odciska piętno na naszej skórze. Te deformacje, można zauważyć już w wieku 25 lat. Zwykle jako pierwsze pojawiają się zmarszczki mimiczne. Są one wynikiem ekspresji oraz wyrażania emocji. Te, które pojawiają się znacznie później, są już wynikiem ubytków w strukturze tkanek Wraz z wiekiem zanika, obecny w skórze kwas hialuronowy, kolagen, a także elastyna.

Powoduje to wgłębienia, a także znaczne wysuszenie cery. Zmarszczki niekorzystnie wpływają też na owal twarzy. Warto wiedzieć, że czynniki zewnętrzne, które oddziałują na naszą twarz, również mogą przyczynić się do powstawania zmarszczek. Szkodliwe promienie ultrafioletowe, życie w ciągłym stresie, a także papierosy, zła dieta i brak odpowiedniej pielęgnacji, mogą powodować deformacje w strukturze skóry. Oczywiście ograniczając te czynniki, możemy opóźnić procesy zachodzące we wnętrzu skóry, ale nie zatrzymamy ich całkowicie.

Kwas hialuronowy

To jeden z najpopularniejszych i najchętniej stosowanych wypełniaczy. Gwarantuje on wysoką skuteczność. Występuje on w naszym organizmie naturalnie, jednak zanika wraz z wiekiem. Warto wiedzieć, że jest to sposób całkowicie bezpieczny nawet dla alergików. Jego działanie opiera się na wiązaniu cząsteczek wody, przez co nasza skóra odzyskuje dawną sprężystość i gładkość. Przebieg zabiegu nie jest skomplikowany. Na początku specjalista dobiera odpowiednią gęstość i ilość preparatu. Dostosowuje te parametry do potrzeb pacjenta. Następnie przy pomocy cienkiej igły, kwas zostaje zaaplikowany pod skórę, w miejsce gdzie jego ubytki są największe. Moment wkłucia, a także rozpierania podczas podawania kwasu, może powodować dyskomfort, dlatego miejscowo stosuje się maść znieczulającą. Efekty zabiegu są widoczne niemal natychmiastowo. Może pojawić się lekki obrzęk, a także zasinienia, które zwykle znikają po kilku dniach. Po upływie około 6 miesięcy zabieg trzeba będzie powtórzyć. Trwałość zależy od indywidualnego poziomu przyswajania przez organizm.

Wypełnienie zmarszczek własnym tłuszczem

Innowacyjna metoda, efektywnie zwalczająca ubytki w strukturze skóry. To nic innego jak autologiczny przeszczep tkanki tłuszczowej. Jest on w pełni bezpieczny. Polega na pobraniu od pacjenta tłuszczu, z dowolnie wybranego miejsca. Następnie w specjalnej maszynie, odwirowuje się go i oczyszcza. Przy pomocy cienkich igieł lub kaniuli, jest on wprowadzany w miejsce powstania zmarszczek. Przed rozpoczęciem miejsca nakłuć są znieczulane maścią chłodzącą. Z racji tego, że przenosimy w postaci wypełnienia własną tkankę tłuszczową, nie grozi ona ryzykiem nieprzyjęcia się. Zaczerwienienia i opuchlizna, znikają samoczynnie po kilku dniach.

Toksyna botulinowa

Popularny botoks, od lat wykorzystywany jest w celu redukcji zmarszczek. Toksyna botulinowa poraża zakończenia nerwowe mięśni, a także ich skurcz. Powoduje to wygładzenie zmarszczek. Lekarz podaje odpowiednią ilość preparatu, przy pomocy cienkiej igły. Efekty nie są natychmiastowe, zwykle widać je po upływie 2-3 dni. Rezultaty, mogą utrzymać się nawet do roku, po czym zabieg należy powtórzyć. Pamiętajmy, żeby wybrać tylko sprawdzone gabinety, zbyt duża ilość toksyny botulinowej, niewłaściwie zaaplikowana, może sparaliżować na długi czas, nasze mięśnie twarzy.