Medycyna estetyczna obecnie jest powszechnie stosowana. Zabiegi nie tylko służą zapewnieniu młodego wyglądu, ale również likwidują widoczne mankamenty skóry, które towarzyszą niektórym ludziom od urodzenia lub powstały w wyniku losowych zdarzeń. Warto podkreślić, że zabiegi takie stosowane są na wysokim poziomie i przez wykwalifikowane osoby. Duży popyt kuracje zdrowotne spowodował mocne doszkolenie się rynku w tej dziedzinie nauki. Szczególną popularnością cieszy się zabieg presoterapii.

Presoterapia

Zabieg presoterapii bardziej znany jest jako mechaniczny drenaż limfatyczny. Kuracja stosowana jest głównie w fizjoterapii w leczeniu chorób. Coraz częściej jednak zabieg ten wykonywany jest w celu poprawy funkcjonowania organizmu. Niemniej jednak, presoterapia polega na uciskowym masażu, który wykonywany jest poprzez specjalną aparaturę. Terapia ta stosowana jest na różne części ciała, jednak najczęściej będą to kończyny górne i dolne oraz okolice bioder, brzucha, ud i pośladków. Sam zabieg zmierza do znacznej poprawy przepływu limfy i krwi oraz redukcji obrzęku limfatycznego.

Zabieg mechanicznego drenażu limfatycznego sprowadza się głównie do przepchnięcia zalegającej chłonki w kierunku węzłów chłonnych. Natomiast proces rozpoczyna się od umiejscowienia w mankiecie odpowiedniej części ciała, następnie mankiety zostają napełnione sprężonym powietrzem, przez co dana część ciała jest uciśnięta i tym samym dochodzi do poprawy cyrkulacji płynów ustrojowych.

Warto również podkreślić, że układ limfatyczny odpowiedzialny jest za ochronę przez zakażeniami i cyrkulację płynów ustrojowych. Prawidłowe funkcjonowanie tego układu zależy od elastyczności i sprawności tkanki łącznej, a zabieg presoterapii właśnie prowadzi do odpowiedniej pracy układu chłonnego.

Na co pomaga presoterapia?

Badania wykazują, że regularne stosowanie kuracji znacząco wpływa na dobrą kondycję ciała, a przez to na poprawę zdrowia. Terapia stosowana jest głównie w przypadku:

 • otyłości,
 • zaburzenia cyrkulacji chłonki,
 • dysfunkcji troficznej skóry,
 • redukcji widocznych blizn,
 • choroby Reynauda,
 • regeneracji mięśni po urazach,
 • profilaktyki zakrzepowo-zatorowej,
 • zaburzenia krążenia krwi,
 • przewlekłego zmęczenia.

Regularna presoterapia znacząco wpływa na:

 • poprawie przepływu limfy i krwi,
 • proces odchudzania i modelowania sylwetki,
 • proces usunięcia nadmiaru wody z organizmu,
 • proces usunięcia toksyn z ciała,
 • spowolnienie procesu starzenia się,
 • zredukowanie stresu,
 • proces przyspieszenia wchłaniania się siniaków,
 • zrelaksowanie się,
 • poprawię wylądu skóry,
 • proces przyspieszenia przemiany materii,
 • likwidację obrzęków limfatycznych i tłuszczowych,
 • rozluźnienie napiętych mięśni,
 • zmniejszenie widoczności cellulitu.

Jak widać, efekty podczas regularnego stosowania kuracji mechanicznego drenażu limfatycznego są naprawdę oszałamiające. Warto pokreślić, że mało, który zabieg tak mocno wpływa na ludzki organizm. Systematyczne stosowanie zabiegu pływa bowiem pozytywnie na cały organizm. Niemniej jednak, należy pamiętać, że nie wszystkie osoby mogą korzystać z presoterapii. 

Presoterapia – przeciwwskazania

Badania wykazują, że mechaniczny drenaż limfatyczny jest bezpieczną metodą, która ma rzeczywisty wpływ na poprawne funkcjonowanie organizmu. Natomiast kuracja ta nie jest wskazana w przypadku owrzodzenia i zakażania skóry w miejscu, w którym ma być wykonywany zabieg. Ostry uraz, stany zapalne, infekcje wirusowe, grzybicze, bakteryjne, gorączka i ciąża również są stanami, które dyskwalifikują osoby do udziału w zabiegu.

Presoterapia nie jest również zalecana w przypadku stwierdzenia ostrej neuropatii, padaczki, nadciśnienia tętniczego, jaskry, żylaków, niewydolności nerek, zakrzepicy żylnej, niewydolności krążenia oraz wszczepionego rozrusznika serca. Natomiast, w przypadku choroby nowotworowej, lekarz prowadzący powinien określić czy zabieg nie będzie stwarzał zagrożenia życiu. Warto zaznaczyć, że zabieg powinien być przede wszystkich bezpieczny dla ludzkiego zdrowia i nie należy nim ryzykować – warto, więc przed terapią dokładnie zaznajomić się z przeciwwskazaniami do kuracji.

Jak przygotować się do presoterapii?

Terapia nie wymaga bowiem specjalnych przygotowań. Pacjent  może założyć bezszwowe getry – jeśli ich nie ma wówczas na daną część ciała będą nakładane specjalne nakładki. Ważne jest również, aby pacjent zdjął biżuterię, jeśli zabiegowi będą poddawana kończyny górne i dolne. Całą kurację natomiast przeprowadza już profesjonalna aparatura, pod okiem specjalisty.

Czy masaż limfatyczny jest bezpieczny?

Sama terapia jest bezinwazyjna, bezpieczna i efektywna zatem nie powinna wzbudzać obaw. Niemniej jednak, zabieg niewłaściwie stosowany, pomimo przeciwwskazań do przeprowadzenia kuracji i zaleceń lekarza lub fizjoterapeuty nie przeniesie oczekiwanych efektów, a jedynie pogorszy stan zdrowia pacjenta. Cały proces presoterapii, również jego częstotliwość powinna być określona przez specjalistę, który weźmie pod uwagę ogólny stan zdrowia pacjenta i przeciwwskazania do wykonywania kuracji.

Jak odprowadzić limfę z nóg?

Odprowadzenie limfy nóg w wyniku presoterapii jest skuteczną metodą, którą oferują gabinety kosmetologii, przy użyciu specjalistycznego sprzętu. Niemniej jednak, kuracje można przeprowadzić w domu – przy pomocy własnych rąk. Masaż manualny powinien się wówczas skupiać na tkankach miękkich czyli tkance tłuszczowej i mięśniach. Opiera się on bowiem na wolnych, naprzemiennych ruchach głaskania, rozcierania i ugniatania danej części ciała.

Masaż taki jest łatwy do wykonania i nie sprawi większych trudności, należy jednak pamiętać, aby masować dany odcinek od dystalnych części ciała w kierunku centrum. Poprawi to przepływ chłonki, dzięki czemu zostaną udrożnione węzły chłonne.

Kuracje można również przeprowadzić za pomocą domowych sprzętów do presoterapii – natomiast w pierwszej kolejności trzeba się dobrze zapoznać z instrukcją obsługi. Warto jednak podkreślić, że najbardziej zadowalające efekty będą miały miejsce po przeprowadzeniu zabiegu przez profesjonalistę na specjalistycznej aparaturze. Więcej znajdziesz tutaj.