Fitness i trening fizyczny stał się popularny szczególnie w ostatnich latach. Ludzie stawiają sobie nowe cele, aby osiągnąć lepszy wygląd, siłę i wytrzymałość. Istnieje wiele różnych metod ćwiczeń, które można wykorzystać do osiągnięcia tego celu.

EMS (electrical muscle stimulation) jest całkiem nowym sposobem treningu siłowego i wytrzymałościowego, który zyskuje coraz większą popularność. Elektrostymulacja to technika, która polega na wykorzystaniu impulsów elektrycznych do stymulacji mięśni. Składa się ona z połączeń elektrycznych, w postaci elektrod, które są umieszczone na ciele; wiązki te są wywoływane impulsami o niskim napięciu. Wynikiem stymulacji jest odczuwanie skurczu mięśniowego, podobnie jak w przypadku ćwiczeń fizycznych.

Czy elektrostymulacja pomaga schudnąć?

Elektrostymulacja ma szereg korzyści zdrowotnych, w tym zmniejszenie bólu, poprawę dotlenienia organizmu, zwiększenie elastyczności mięśni i poprawę sprawności fizycznej. Jeśli chodzi o zrzucenie wagi, metoda ta może również wspomóc osoby w ich wysiłkach. Elektrostymulacja przyczynia się do uwalniania hormonu, który reguluje apetyt i przemianę materii, przyspieszając metabolizm i spalanie energii.

Tym samym, długotrwałe wykorzystanie tej metody może sprawić, że osoba będzie zużywać więcej energii niż w normalnych ćwiczeniach, co w efekcie pozwoli jej schudnąć. Podsumowując, elektrostymulacja może być skutecznym sposobem na odchudzanie, jeśli jest prawidłowo wykorzystywana. Jednak aby osiągnąć pożądane rezultaty, trzeba stosować się do odpowiednich przepisów bezpieczeństwa i ćwiczyć regularnie. Jak każdy inny rodzaj ćwiczeń, elektrostymulacja daje najlepsze rezultaty, gdy jest wykonana w połączeniu z zdrową i zbilansowaną dietą.

Ile kosztuje zabieg elektrostymulacji?

Aby odpowiedzieć na pytanie, ile kosztuje zabieg elektrostymulacji, należy wziąć pod uwagę wiele czynników, w tym rodzaj usługi, oferowane przez placówkę, czas trwania zabiegu, częstotliwość sesji i urządzenie konieczne do jego przeprowadzenia. Średnie koszty jednego zabiegu na wybrany obszar ciała będą wahać się w granicach od 50 zł do ponad 200 zł. Przy czym należy mieć na uwadze, że pacjenci, ze względu na wiek i stan zdrowia, mogą być zaskoczeni większymi kosztami, szczególnie jeśli zabiegi będą wykonywane często.

Jaki Elektrostymulator na brzuch?

Kształtowanie płaskiego brzucha jest celem wielu osób, które chcą schudnąć i poprawić jakość życia. Planując jednak przeprowadzić skuteczny trening brzucha i uzyskać efekty, musimy wiedzieć, jaki wybrać elektrostymulator na brzuch.

Dla osób początkujących polecany jest Compex SP 2.0. Jest to model o umiarkowanej cenie z wbudowanymi programami treningowymi, który pozwala na swobodne i szybkie budowanie masy mięśniowej dzięki zastosowaniu szerokiego zakresu napięć i częstotliwości. Jeśli jednak szukasz czegoś bardziej zaawansowanego, to warto także zastanowić się nad Compex SP 5.0, Compex SP 6.0 lub Compex SP 8.0. Te modele mają bardziej złożone programy treningowe na mięśnie brzucha.

Wyposażone są one w 4, 8 lub 12 programów treningowych, wszystkie mające na celu poprawę kondycji fizycznej lub redukcję tkanki tłuszczowej. Należy jednak pamiętać, że siedemdziesiąt procent dobrego wyglądu mięśni brzucha pochodzi z diety, a reszta to odpowiedni trening.

Co daje trening EMS?

Trening EMS, krótka forma dla treningu mięśni z wykorzystaniem impulsów elektrycznych, jest szczególnie popularny wśród osób preferujących treningi krótkie, ale intensywne. Jest skutecznym narzędziem treningu siłowego, który może przynieść wiele korzyści w krótkim czasie. Chociaż trening EMS może być ryzykowny i wymaga wiedzy ze strony trenera oraz użytkownika, to taka forma treningu w poprawie sprawności fizycznej i ułatwia osiągnięcie celów fitness. Inną zaletą treningu EMS jest to, że pozwala ćwiczyć więcej mięśni jednocześnie, dzięki czemu następuje szybszy wzrost mięśni.

Trening EMS pomaga wykorzystać każdy mięsień organizmu, a tym samym wzmocnić wszystkie partie ciała. W trakcie treningu można wyćwiczyć i wzmocnić aż 92 procent mięśni naraz, co jest dużo bardziej efektywne niż pozostałe rodzaje ćwiczeń. Trening EMS to także skuteczny sposób na szybszą poprawę równowagi i koordynacji. To nie tylko ułatwia ogólne poczucie stabilności, ale również zmniejsza ryzyko urazów. Inne zalety treningu EMS obejmują:

  • Korekcja postury
  • Poprawa siły mięśniowej
  • Poprawa koordynacji i elastyczność ciała
  • Odbudowa mięśni po kontuzjach
  • Zmniejszenie stresu
  • Poprawa postawy oraz zwiększenie stabilność – tym samym obniżenie ryzyka poważnych urazów w przyszłości.

Czy są jakieś przeciwwskazania do treningu EMS?

Chociaż trening EMS może przynieść szerokie korzyści osobom uprawiającym sport lub ćwiczącym na siłowni, istnieją pewne przeciwskazania, których należy przestrzegać. Najważniejsze z nich to:

  • Osoby chore na serce – Stymulacja mięśniowa może spowodować znaczną zmianę aktywności serca. Dlatego osoby, które cierpią na choroby serca powinny skonsultować się ze swoim lekarzem przed rozpoczynaniem treningu EMS.
  • Osoby poniżej 18 roku życia – Młode organizmy szybko się zmieniają i mogą być wrażliwe na stymulację mięśni. Jeśli pacjent ma mniej niż 18 lat, lekarz powinien ocenić, czy ten rodzaj ćwiczeń będzie dla niego odpowiedni.
  • Choroby neurologiczne – Trening EMS mogłyby sprawić, że ćwiczenia te bardzo nasiliłyby objawy. Upewnij się, że Twój lekarz wykona specjalny program diagnostyczny i przeanalizuje wszystkie Twoje choroby
  • Pacjenci ze skolioza – Pacjenci ze skolioza mogliby doznawać silnego bólu po podaniu impulsu elektrycznego – dlatego te osoby powinny omijać trening EMS.

Mimo tych możliwych przeciwwskazań trening EMS jest generalnie bezpieczny dla większości osób aktywnie uprawiających sport lub dbających o formę fizyczna.

Czy trening EMS ma jakieś skutki uboczne?

Trening EMS może również mieć skutki uboczne, takie jak zmęczenie, drgania w kończynach, bóle głowy i ból mięśni. Aby zminimalizować ryzyko uciążliwych skutków ubocznych należy wybrać sprawdzonego profesjonalistę.