W medycynie estetycznej można wykonywać zarówno zabiegi inwazyjne jak i te bez wykorzystania przysłowiowego „skalpela”. Nie każda usługa musi być bolesna, dlatego stworzono alternatywy dla osób wrażliwych. Jednym z najpopularniejszych zabiegów kosmetologii w medycynie estetycznej jest radiofrekwencja. Przynosi ona natychmiastowe efekty, poprzez efektywne oddziaływanie na włókna kolagenowe oraz elastynowe. Ogólnie zabieg można określić jako bezbolesny, a nawet przyjemny.

Zastosowanie fali radiowej w kosmetologii

Sprzęt do RF może występować w pojedynczym urządzeniu lub też w postaci kombajnu kosmetycznego. Fala radiowa jest wykorzystywana szczególnie często w zabiegach anty-agingu. Dzięki niej można wyraźnie i natychmiastowo poprawić owal twarzy/podbródka, spłycić zmarszczki, ujędrnić skórę czy też zredukować „worki” pod oczami i kurze łapki. W odniesieniu do zabiegów na całe ciało, śmiało można podnieść biust oraz pośladki, redukować cellulit i zwisający, luźny brzuszek, czy też konturować poszczególne partie ciała. Modelowanie sylwetki przynosi bardzo dobre rezultaty i pomaga odbudować potrzebny kolagen w organizmie.

Działanie biologiczne na organizm

Radiofrekwencja polega na silnym przegrzewaniu tkanek do temperatury około 54°C, co skutkuje skręceniem się, wcześniej rozkurczonych włókien. Przegrzanie ich stymuluje i napędza produkcję fibroblastów, co owocuje działaniem odmładzającym. Wytworzone ciepło wewnątrztkankowe jest nazywane ciepłem endogennym. Zdecydowanie poprawia się gęstość skóry, koloryt oraz jej napięcie. Skóra zostaje również dodatkowo odżywiona i dotleniona.

W aspekcie całego ciała można uznać, iż zabieg z wykorzystaniem RF skutecznie redukuje nadmiar tkanki tłuszczowej. Wzmożona przemiana materii spowodowana jest lokalizowaniem się wytworzonego ciepła w płynach ustrojowych, narządach miąższowych, mięśniach oraz omawianej podskórnej tkance tłuszczowej. W efekcie cellulit zostaje redukowany, a ciało nabiera pożądanych kształtów.

Wybór odpowiedniego urządzenia

Decydując się na najlepszej jakości urządzenie, warto zastanowić się, do jakich celów będzie ono użytkowane. Bowiem, można wyszczególnić falę radiową monopolarną, bipolarną oraz multipolarną. Każda fala posiada odmienne właściwości.

 • radiofrekwencja falą monopolarną – posiada największą głębokość działania. Można wyszczególnić elektrodę czynną oraz bierną. Elektroda czynna emituje falę elektromagnetyczną o częstotliwości radiowej. Dociera ona aż do elektrody biernej – czyli uziemiającej.
 • radiofrekwencja falą bipolarną – obie elektrody znajdują się blisko siebie, najczęściej są zlokalizowane w jednej głowicy. Najważniejszym faktem jest, iż obie elektrody są czynne i emitują falę elektromagnetyczną, która przypływa pomiędzy nimi oraz pod nimi. Zakres działania jest różny i zależy od parametrów sprzętu kosmetologicznego. Z reguły jest to zakres od 1mm do 4mm.
 • radiofrekwencja multipolarna – zawiera minimum 3 elektrody, gdzie jedna pełni rolę elektrody dodatniej. Reszta więc jest ujemna. Nie jest wymagane uziemienie. Jest to najbardziej skuteczna metoda, wykorzystująca kombinację fal monopolarnych i bipolarnych.

Termolifting nie jest przeznaczony dla każdego

Duży potencjał zabiegu z wykorzystaniem fal radiowych, niestety wiąże się z ryzykiem. Przed przystąpieniem do zabiegu należy szczegółowo przeprowadzić wywiad medyczny. Ogólnymi przeciwwskazaniami jest:

 • gorączka,
 • ogólny zły stan zdrowia,
 • stan po zabiegach chirurgicznych,
 • założone złote nici,
 • nowotwory i czas 5ciu lat po ich wyleczeniu,
 • ciąża oraz laktacja,
 • wszystkie metalowe implanty w ciele,
 • epilepsja i stwardnienie rozsiane,
 • nadczynność tarczycy,
 • nieleczona cukrzyca,
 • zaaplikowany botox i okres 9ciu miesięcy po jego podaniu,
 • nadciśnienie,
 • zapalenie żył,
 • zaburzenia krzepliwości.

Do każdego zabiegu należy podejść bardzo profesjonalnie i ostrożnie. Urządzenie potrafi spełnić oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów. Należy jednak poinformować o wszelkich przeciwwskazaniach i zalecanej pielęgnacji pozabiegowej. Kosmetolog jest promotorem zdrowia, szczególnie w dziale medycyny estetycznej. Uświadamianie klientów może owocować jeszcze lepszym działaniem wykonywanych zabiegów estetycznych.

Należy również pamiętać, aby decydować się na jak najlepszej jakości sprzęt od zaufanego sprzedawcy. Specjalistyczne urządzenia potrafią podnieść prestiż firmy i są jej główną wizytówką. (Więcej znajdziesz tutaj: https://medikapoland.pl/pl/content/39-fale-radiowe-urzadzenie)