Fale radiowe są jedną z najskuteczniejszych i najbardziej cenionych technologii we współczesnej medycynie estetycznej i kosmetologii. Jest idealny do terapii przeciwstarzeniowej skóry i zwalczania najczęstszych problemów estetycznych.

Jak to działa?

Frakcyjne fale radiowe są technologią stosowaną w medycynie klinicznej od lat dwudziestych XX wieku. Stosuje się go między innymi w chirurgii, kardiologii, urologii i onkologii. FRF jest obecny w medycynie estetycznej przez krótki czas, ale staje się coraz bardziej popularny. Zabiegi z wykorzystaniem tej technologii są bardzo skuteczne w zwalczaniu wielu problemów estetycznych, co należy podkreślić – skuteczność łączy się z bezpieczeństwem i stosunkowo niewielką uciążliwością dla pacjenta. Zasada działania urządzeń z FRF jest prosta. Tkanka skóry jest ogrzewana przez prąd o wysokiej częstotliwości, który jest emitowany przez specjalne głowice.

Mamy do czynienia z rodzajem „kontrolowanego oparzenia”, które stymuluje ciało do regeneracji. Z punktu widzenia medycyny estetycznej jednym z najbardziej pożądanych efektów jest stymulowanie fibroblastów do syntezy włókien kolagenu. Innym niezwykłym zjawiskiem jest uszkodzenie adipocytów i ich lipolizy, co daje ogromne możliwości w walce z miejscowym gromadzeniem się tłuszczu i cellulitem.

Zastosowanie fal radiowych

Osobną kategorią urządzeń wykorzystujących FRF są te, które łączą fale radiowe i mikroigły (tak zwane frakcjonowanie mikroigłowe). Stosuje się tutaj kilka milimetrów, które emitują fale radiowe na głębokość 3,5 mm. Dzięki temu wiązka fal radiowych ogrzewa tkankę na całej długości mikroigieł do 60 ° C i tworzy koagulację (spalanie), która powoduje kontrolowane „zapalenie”, którego celem jest rozpoczęcie naturalnych procesów naprawczych składających się z fibroblastów Stymuluje syntezę nowego kolagenu i elastyny.

Zarówno głębokość nakłucia, jak i intensywność fal radiowych można dowolnie kontrolować – dzięki temu zabieg jest bardzo precyzyjny i dostosowany do konkretnego problemu, z którym chcemy walczyć. Ten efekt synergiczny wpływa również na leczenie nadmiernego pocenia się pod pachą – poprzez kontrolowane, precyzyjne uszkodzenie gruczołów potowych.

Frakcjonowanie mikroigłowe zapewnia spektakularne rezultaty w leczeniu starzejącej się skóry. Dzięki stymulacji procesów samoregeneracji i stymulacji produkcji kolagenu poprawia się gęstość i napięcie skóry oraz wygładza zmarszczki. Ta technologia jest również świetna do zwalczania różnych rodzajów blizn np. trądziku i rozstępów spowodowanych rozciąganiem włókien kolagenu i elastyny lub rozbijaniem głębszych warstw skóry.

Z tego powodu zmiany te były dotychczas trudne lub niemożliwe do usunięcia. Nawet laser frakcyjny nie dał zadowalających wyników, ponieważ penetruje tkankę na głębokość około 1,7 mm. Dzięki wysokiej częstotliwości i głębokiej penetracji mikroigieł możemy teraz naprawić tę wadę.

Czy to bezpieczne?

Skuteczność terapeutyczna to nie jedyna zaleta technologii frakcjonowania mikroigłowego. Do listy zalet należy dodać bezpieczeństwo jego użytkowania, stosunkowo niską inwazyjność (w porównaniu z nawet laserami z frakcją CO2), krótki czas gojenia, a w konsekwencji niski uciążliwość dla pacjenta. Lista przeciwwskazań jest stosunkowo krótka – ciąża, rozruszniki serca, poważne problemy z gojeniem się skóry. Ważne – zabiegi można prawidłowo wykonywać o każdej porze roku, nawet na opalonej skórze.

Jest to procedura nieinwazyjna – nie wymaga znieczulenia ani powrotu do zdrowia. Czas regeneracji lasera wynosi około 10 dni, a dla Venus Viva wcale nie występuje. Tylko leczona skóra staje się czerwona tego samego dnia i tego samego dnia po zabiegu. Skóra jest tylko nieco „szorstka” aż do około czwartego dnia po zabiegu.

Biorąc pod uwagę skuteczność z jaką działają fale radiowe śmiało można stwierdzić, że jest to jedna z najmniej stresujących i najbezpieczniejszych technologii na rynku. Pacjenci coraz to częściej i o wiele chętniej decydują się na zabiegi wykorzystujące tę technologię.

Źródło: https://medikapoland.pl/pl/content/39-fale-radiowe-urzadzenie