Laser diodowy należy do nieablacyjnych laserów złamań. Oznacza to, że działa tylko w określonym miejscu, nie odsłaniając dużego obszaru skóry, a jednocześnie nie przerywa jej ciągłości i natychmiast dociera do głębszych warstw. W jego przypadku źródłem światła jest dioda.

Laser diodowy sprzęt – co to?

Lasery diodowe są również nazywane laserami półprzewodnikowymi (pierwsze tego typu urządzenia powstały w 1962 r.). Ze względu na swoją skuteczność i wydajność jest bardzo popularny. Źródłem światła jest dioda (półprzewodnik). Długość fali emitowanego przez nią światła wynosi od 630 nm do 980 nm (bliski zakres podczerwieni). Istnieją lasery diodowe małej mocy i dużej mocy. Pierwszy dotyczy leczenia biostymulacyjnego dermatologii i fizjoterapii, a drugi – drobnej operacji skóry.
Laser ma funkcje chłodzenia, które znacznie łagodzą dyskomfort, który pojawia się podczas zabiegu. Pozwala to zużywać więcej energii i znacznie zwiększać jej efektywność. Lasery diodowe umożliwiają pracę ciągłą i impulsową. Promieniowanie jest transmitowane przez światłowody.

Laser diodowy – na czym polega zabieg?

Laser diodowy służy do depilacji nadmiernych włosów spowodowanych zmianami hormonalnymi w przebiegu hirsutyzmu, zespołu policystycznych jajników i genetyki, a w przypadku wrastających włosów i zapalenia mieszków włosowych spowodowanych zastosowaniem innych metod usuwania włosów, zwłaszcza golenia brzytwą powstają. Laserowe usuwanie owłosienia polega na emitowaniu wiązki promieniowania, która jest absorbowana przez farbę do włosów i przekształcana w ciepło, co prowadzi do termicznego zniszczenia mieszków włosowych. Zjawisko to nazywa się fototermolizą. Najnowsze urządzenia są nawet wyposażone w inteligentny czytnik poziomu skóry melaniny, na podstawie którego parametry zabiegu ustalane są indywidualnie.

Laser diodowy – dla kogo?

Zastosowanie lasera diodowego nie ogranicza się do depilacji. Oprócz skutecznego usuwania nadmiernego owłosienia stosuje się go w leczeniu trądziku różowatego, zaczerwienienia skóry i teleangiektazji, tj. powiększonych małych naczyń krwionośnych, które są powszechnie nazywane pajączkami. Usuwa również brodawki zwykłe (brodawki), brodawki płaskie i łojotokowe, znamiona lub włókniaki. Służy do wygładzania, odmładzania, wygładzania blizn potrądzikowych oraz równoważenia odcienia i tekstury skóry. Lasery diodowe są coraz częściej stosowane w stomatologii, w tym do wybielania zębów, usuwania nadwrażliwości zębiny, rozwijania ubytków próchnicowych, leczenia kości szczękowych lub skroniowo-żuchwowego zapalenia stawów. Laseroterapia przyspiesza regenerację uszkodzonych tkanek i zmniejsza ryzyko infekcji. Zabiegi stomatologiczne za pomocą lasera można przeprowadzić szybko, precyzyjnie i bez krwi.

Laser diodowy – przeciwwskazania

Przeciwwskazania do stosowania lasera diodowego obejmują: raka, ciążę, cukrzycę, laktację, opaleniznę, bielactwo, łuszczycę, pęcherzowe choroby skóry, zaburzenia skórne, epilepsję, bliznowce, metalowe implanty w miejscu operacji, infekcje skóry, stosowanie kremów samoopalających, stosowanie antybiotyków, fotouczulaczy Leki i zioła o tym działaniu (ziele dziurawca zwyczajnego, nagietek) i retinoidy. Inne przeciwwskazania to: obecność znamion na skórze, tendencja do przebarwień i żylaków. Jeśli laser jest przeznaczony do depilacji, przeciwwskazane jest mechaniczne usuwanie włosów, ich wybielanie i profesjonalne zabiegi oparte na peelingach chemicznych na 4 tygodnie przed zabiegiem. Z drugiej strony stosowanie lasera do twarzy podczas stosowania preparatów do czyszczenia i obierania twarzy jest ograniczone.

Jak często powtarzać zabiegi?

Włosy w fazie wzrostu reagują na laser, więc aby usunąć wszystkie włosy, konieczne jest kilkakrotne powtórzenie zabiegu. W większości przypadków zastosowanie laserów diodowych w celu uzyskania pozytywnych wyników wymaga serii od 4 do 6 zabiegów, zwykle trwających 4-6 tygodni lub nawet dłuższych okresów odpoczynku. Należy jednak pamiętać, że liczba ta zależy od indywidualnych tendencji danej osoby.