Wynalezienie lasera w latach 60. XX wieku, zrewolucjonizowało nie tylko świat techniki, ale także medycyny. Lasery umożliwiają zabiegi, niemające na celu ratowania zdrowia, ale zwiększenie komfortu życia pacjenta. Należą do nich, na przykład, usuwanie zmarszczek czy zbędnego owłosienia. Jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów jest depilacja laserowa.

Działanie lasera na włos

Laser do depilacji działa powierzchownie, wnika jedynie do 2 mm wgłąb skóry. Nie wpływa na funkcję całego organizmu, a jedynie na mieszek włosowy, powodując jego uszkodzenie i stopniowy zanik, co prowadzi do utraty włosa. Melanina mieszków włosowych i skóry pochłania promieniowanie lasera, przez co zostaje zniszczona. Mieszki włosowe zanikają i po włosach nie pozostają nawet ślady na skórze. Skuteczność zabiegu wzmaga kontrast między kolorem mieszka włosowego a karnacją, im jest większy – tym silniejsze zniszczenie mieszków. Najlepszy efekt osiąga się przy włosach czarnych, zwłaszcza jeśli barwa skóry jest jasna. Wiązka lasera przy jednym „strzale” likwiduje kilkanaście lub więcej włosów na powierzchni ok. 9×9 mm skóry. Cały zabieg depilacji laserowej polega na likwidacji owłosienia partiami „raz przy razie.”

Zalecenia do zabiegów depilacji

W celach kosmetycznych można usuwać laserowo włosy na każdej części ciała. Laser do depilacji ma jednak zastosowanie nie tylko w celach czysto estetycznych, ale też przy leczeniu chorób. Włosy usuwa się w przebiegu schorzeń endokrynologicznych, takich jak hirsutyzm lub hipertrychoza. Laser można zastosować u osób, u których inne metody depilacji są nieskuteczne lub niewskazane, na przykład, pojawiają się objawy wrastania włosów. Depilację laserową poleca się osobom ze zmianami naczyniowymi na nogach. Ta metoda usuwania owłosienia pozwala uniknąć odczynów zapalnych (zaczerwienień) na skórze, które mogą pojawić się po woskowaniu, goleniu lub metodach chemicznych.

Efekty depilacji laserowej

Nie jest możliwe usunięcie całego owłosienia podczas jednego zabiegu. Depilacja laserowa musi być powtórzona 4-6 razy, ponieważ włosy człowieka nie rosną równomiernie. W tym samym momencie, część włosów znajduje się w fazie wzrostu, podczas gdy pozostałe są w fazie uśpienia, trwającej od 3 do 8 tygodni. Tylko włosy będące w fazie wzrostu znajdują się na powierzchni skóry i mogą być zniszczone za pomocą lasera. Powtórzenie zabiegu pozwala usunąć włosy, które poprzednio znajdowały się w fazie uśpienia. Pierwsza depilacja laserowa usuwa ok. 20-30% włosów, podczas gdy cała seria niszczy praktycznie 100% owłosienia.

Nieliczne włosy, które mogą pozostać po zabiegu, są bardzo jasne i delikatne, więc nie przeszkadzają pacjentom. U zdrowych osób, przeprowadzenie serii zabiegów zazwyczaj jest wystarczające. Pacjenci zmagający się z nadmiernym owłosieniem z powodu chorób endokrynologicznych, mogą zdecydować się na większą ilość zabiegów lub powtarzać je np. raz do roku, dla uzyskania jak najlepszych efektów.

Zalecenia po depilacji laserowej

Kluczowym zaleceniem jest zakaz opalania skóry przez minimum cztery tygodnie po zabiegu. Grozi to powstaniem, trudnych do usunięcia, przebarwień. Kilka dni po zabiegu, powinno się starannie dobierać kosmetyki do pielęgnacji. Należy unikać wszystkich preparatów na bazie alkoholu, takich jak toniki lub leki do stosowania zewnętrznego. Nie zaleca się również korzystać z basenów, ponieważ chlorowana woda podrażnia skórę.

Wygląd skóry po zabiegu

Bezpośrednio po zabiegu może pojawić się rumień, który znika ok. 2-3 godzin po zabiegu. Obserwuje się również niewielki obrzęk okołomieszkowy. Świadczy to o prawidłowym przebiegu zabiegu i nie stanowi powodu do niepokoju.

Powikłania depilacji laserowej

Powikłania przy zabiegu depilacji laserowej zdarzają się bardzo rzadko. Mogą być związane z oparzeniem (pęcherze, strupki). Sporadycznie pojawiają się również przebarwienia lub odbarwienia. Istnieje też minimalne ryzyko zakażeń bakteryjnych lub wirusowych. Powikłania poddają się łatwemu leczeniu, bez pozostawiania blizn. Zabiegi laserowe są bezpiecznie, jeśli wykonują je przeszkolone osoby, posiadające wystarczającą wiedzę, aby ustalić odpowiednie parametry zabiegu.