Zabieg mikrodermabrazji zdobywa coraz więcej fanek ale i przykuwa zainteresowanie panów. Przystępna cena i imponujące efekty sprawiają, że do gabinetów medycyny estetycznej, wybiera się coraz więcej kobiet z niedoskonałościami skóry. Na czym polega ten zabieg i czy można wykonać go domowymi sposobami?

Definicja mikrodermabrazji

Zabieg mikrodermabrazji polega na mechanicznym złuszczaniu naskórka za pomocą kryształków diamentu, korundu bądź strumienia wody. Metoda ta złuszcza, dotlenia i wzmacnia skórę. Przyczynia się również do produkcji kolagenu, dzięki któremu skóra staje się jędrna i gładka. Mikrodermabrazja skutecznie redukuje wszelkie niedoskonałości, takie jak trądzik, zaskórniki, czy przebarwienia. Mikrodermabrazję można wykonywać również na skórze dekoltu, szyi oraz pleców.

Na czym polega ten zabieg

Zabieg mikrodermabrazji można podzielić na trzy rodzaje:

  • mikrodermabrazja diamentowa
  • mikrodermabrazja korundowa
  • mikrodermabrazja wodna lub oxybrazja

Mikrodermabrazja diamentowa jest delikatnym, mało inwazyjnym zabiegiem ścierającym naskórek. Urządzenie do mikrodermabrazji wyposażone jest w syntetyczne lub naturalne diamenty osadzone na głowicy sprzętu. Metoda ta polega na ścieraniu naskórka a następnie jego zasysaniu do filtra, dzięki czemu nie powstaje pył, a cały proces wygląda estetycznie. Ten rodzaj głębokiego peelingu poleca się osobom ze skórą cienką i wrażliwą, ponieważ ta metoda nie narusza delikatnej, naturalnej warstwy hydrolipidowej, czyli płaszcza ochronnego skóry. Zabieg ten polecany jest również alergikom, ze względu na brak powstawania pyłu.

Mikrodermabrazja korundowa działa na podobnej zasadzie co mikrodermabrazja diamentowa, z wyjątkiem innego materiału ścierającego. W przypadku mikrodermabrazji korundowej do złuszczania używa się mikro kryształki tlenku glinu, czyli korundu, oraz głowicę z dwiema końcówkami. Mikro kryształki w formie proszku kierowane są pod ciśnieniem na naskórek, osiadając się na skórę. Tak jak przy mikrodermabrazji diamentowej, filtr wyłapuje zużyty naskórek i piasek, nie tworząc przy tym pyłu. Plusem tego rodzaju zabiegu jest fakt, że jest on całkowicie bezbolesny, pacjentka może odczuwać jedynie lekkie tarcie. Peeling ten można wykonywać na każdym rodzaju skóry z wyjątkiem naczyniowej.

Mikrodermabrazja wodna lub tlenowa również usuwa złuszczony naskórek. W przypadku hydrabrazji podczas ścierania warstwy rogowej, skóra traktowana jest roztworem soli fizjologicznej pod odpowiednim ciśnieniem, co daje chłodzący i łagodzący efekt. Jest to zabieg bezbolesny i jest polecany do każdego typu skóry, nawet naczyniowej. Mikrodermabrazja tlenowa polega na ścieraniu naskórka mieszanką tlenu i soli fizjologicznej. Jest to przyjemny, łagodny peeling, a pod skończeniu daje odświeżający efekt.

Zalety mikrodermabrazji

Jak już wyżej zostało wspomniane, mikrodermabrazja wpływa zbawiennie na kondycję skóry. Zabieg ten przede wszystkim dotlenia i odżywia skórę, skóra wygląda na młodszą, wyrównaną. Po zabiegu składniki aktywne w kosmetykach będą wchłaniały się zdecydowanie lepiej i szybciej. Jest to też metoda dla Pań mających problem z trądzikiem, bądź bliznami. Mikrodermabrazja pomaga też w oczyszczaniu i odblokowywaniu porów, dzięki czemu zmniejszy się również problem z zaskórnikami. Dodatkowo poprawi się ukrwienie skóry, a także zmniejszy widoczność płytkich zmarszczek.

Przeciwwskazania

Mimo, że zabieg mikrodermabrazji uważany jest za jeden z łagodniejszych, należy bezwzględnie pamiętać, że nie zawsze warto taki zabieg wykonać. Jeżeli cierpimy na różne choroby skóry, na przykład łuszczyca, bądź występuje stan zapalny skóry, lepiej zrezygnować z mikrodermabrazji diamentowej lub korundowej. Jeżeli w miejscu, gdzie planujemy zrobić peeling, w ciągu dwóch ostatnich miesięcy wykonywany był inny zabieg chirurgiczny, z decyzją o wykonaniu mikrodermabrazji należy się wstrzymać. Ponadto odradza się wykonywanie zabiegu podczas mrozów lub upalnego lata, ponieważ skóra jest mało odporna na niekorzystne działanie warunków atmosferycznych.

Mikrodermabrazja w domu

Początkowo zabieg mikrodermabrazji wykonywany był wyłącznie w salonach medycyny estetycznej, następnie przeniósł się do zwykłych salonów kosmetycznych. Obecnie zabieg mikrodermabrazji można wykonywać również w domu. Wystarczy zaopatrzyć się w odpowiednie urządzenie do mikrodermabrazji. Na początek należy oczyścić twarz, następnie zaczynamy ścieranie od dołu go góry. Po zakończeniu warto pamiętać o przemyciu twarzy tonikiem oraz nałożeniu odpowiedniego kremu pielęgnacyjnego.

Niemniej gdy wykonujemy zabieg w salonie medycyny estetycznej zawsze możemy polegać na opinii doświadczonego lekarza, który pomoże dobrać odpowiednią metodę mikrodermabrazji oraz zbada stan skóry. Niezależnie od tego czy zabieg wykonamy w domu, czy w salonie, należy pamiętać, że zadbana i ładna cera to wynik przede wszystkim systematycznej pielęgnacji.