Dekontaminacja pomieszczeń, może zostać zastosowana profilaktycznie, aby usunąć wszelkie drobnoustroje, jak również dekontaminacja może zostać wykonana również wówczas, jeżeli w danym miejscu wykryto patogen. Cały zabieg dekontaminacji, jest przeprowadzany przy użyciu specjalistycznego sprzętu, który zawsze musi być obsługiwany przez profesjonalistów. Wówczas, będziemy mieli pewność, że został przeprowadzony prawidłowo. Co zatem powinniśmy wiedzieć o dekontaminacji? Jak powinna zostać ona przeprowadzona?

Czym jest dekontaminacja pomieszczeń?

Dekontaminacja stanowi proces eliminowania oraz unieszkodliwiania substancji toksycznych z pomieszczeń, stosując do tego profesjonalny sprzęt. Dekontaminacja zostanie wykonana prawidłowo jedynie wówczas, kiedy zostanie przeprowadzona przez zespół doświadczonych techników.

Dzięki dekontaminacji, będziemy mogli pozbyć się z pomieszczenia substancji, które potencjalnie stanowią niebezpieczeństwo dla zdrowia, a więc wszelkich materiałów radioaktywnych, chemikaliów, jak również czynników biologicznych. Dekontaminację, wykonywać możemy również profilaktycznie, aby pozbyć się mniej niebezpiecznych bakterii, ale w większości przypadków, dekontaminacja jest wykonywana już wówczas, kiedy na miejscu został wykryty patogen.

Na czym polega dekontaminacja?

Proces dekontaminacji, to nie tylko odkażanie skażonych miejsc, ale dekontaminacji mogą zostać poddani również ludzie, jak i zwierzęta, czy też pojazdy. Skażenie może być wywołane poprzez różne materiały radioaktywne, chemikalia, czy też czynniki biologiczne, w związku z tym dekontaminacja powinna być przeprowadzana w takich sytuacjach, jak pożar wysypiska śmieci, wypadek cysterny przewożącej paliwo, czy też wybuch epidemii.

Dekontaminacja ludzi przeprowadzana jest przeważnie przy użyciu wody oraz mydła, natomiast reszki skażenia zostają usunięte odczynnikami chemicznymi, takimi jak siarczan sodu, czy też kwas cytrynowy. Jeżeli występują bardzo niebezpieczne skażenia plutonem, czy też innymi ciężkimi metalami promieniotwórczymi, to wówczas pod kontrolą lekarsko-dozymetryczną, podaje się związki chelatujące, a więc sole kwasu wersenowego, czy też cytrynian sodu. Dekontaminacji poddawane są pomieszczenia w miejscach takich, jak gabinety stomatologiczne, pomieszczenia w szpitalu oraz laboratoria.

Co musimy wiedzieć o dekontaminacji?

Jak już wspomniano wyżej, dekontaminacja ma na celu skuteczne neutralizowanie oraz usuwanie niebezpiecznych czynników z pomieszczenia, które to mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia oraz życia człowieka. Dekontaminacja jest przeprowadzana wówczas, jeżeli w danym pomieszczeniu zostaną wykryte drożdże, czy też inne czynniki biologiczne, które mogą wywoływać niebezpieczne dla człowieka reakcje uczuleniowe.

Dekontaminacja może zostać przeprowadzona na wiele rożnych sposobów, a dane metody będą zależały od źródła zagrożenia, jak również innych sposobów jego neutralizacji. Jedną z najczęściej stosowanych technik dekontaminacji, stanowi satynizacja, a więc proces usuwania mikroorganizmów oraz innych niebezpiecznych substancji z powierzchni płaskich.

Satynizacja bardzo często jest wykonywana w placówkach medycznych oraz w placówkach branży spożywczej i wówczas wykorzystywane są standardowe środki czyszczące. Bardzo często stosowane są również procesy, takie jak dezynfekcja (ma na celu niszczenie mikroorganizmów w formie wegetatywnej) oraz sterylizacja (metoda dekontaminacji, która jako jedyna poradzi sobie z mikroorganizmami występującymi zarówno w formie wegetatywnej oraz przetrwalnikowej).

Z czym wiąże się dekontaminacja pomieszczeń – najważniejsze czynności

Dekontaminacja stanowi naprawdę bardzo ważny proces, ponieważ wszelkie drobnoustroje patogenne, jakie znaleźć możemy na różnego rodzaju przestrzeniach, zazwyczaj nie są dla postronnego człowieka widoczne gołym okiem, natomiast stanowią ogromne zagrożenie dla życia oraz zdrowia. Wszelkie bakterie, mikroorganizmy oraz drobnoustroje, najczęściej przenoszą się drogą kropelkową, wówczas jeżeli ma się kontakt z powierzchniami, które uległy skażeniu.

Niezależnie od rodzaju czynnika biologicznego, który może stwarzać zagrożenie dla człowieka, powinna być wykonana pełna dekontaminacja. Przy tym, warto skorzystać z usług profesjonalnej firmy, jaka przy dekontaminacji, skorzysta ze sprawdzonych, certyfikowanych metod neutralizacji wirusów, patogenów, bakterii oraz drobnoustrojów, które powstają na przykład przy rozkładzie ciała, czy też mogą uwalniać się podczas pożaru budynków.

Zalety dekontaminacji

Dekontaminacja stanowi doskonały sposób na pozbycie się niebezpiecznych dla zdrowia mikroorganizmów. Ma ona wiele zalet, takich jak:

  • eliminacja z pomieszczeń wszelkich mikroorganizmów, patogenów, bakterii, wirusów, grzybów sporów
  • dekontaminację można przeprowadzić w bardzo krótkim czasie
  • proces dekontaminacji nie jest niebezpieczny dla zdrowia, a do tego jest rozwiązaniem proekologicznym
  • możliwość przeprowadzenia czynności w krótkim czasie,
  • dzięki dekontaminacji, możemy zwalczyć ewentualne zagrożenie epidemią.

Źródło: https://medikapoland.pl/pl/content/153-dekontaminacja-powietrza