Nasze codzienne wybory – holistyczne zdrowie

Niewielu z nas zdaje sobie na co dzień sprawę z niepozornych rzeczy mających kolosalny wpływ na nasze codzienne samopoczucie. A od nastroju jaki mamy dzisiaj, zależy niekiedy nasz jutrzejszy dzień. Na szeroko pojęte zdrowie nakłada się bowiem wiele elementów, które razem połączone tworzą holistyczną całość.  Co przyczynia się do poprawy naszej kondycji, a tym samym kreuje jakość naszego życia? Oto ważne składniki zdrowia i witalności:

 • prawidłowe odżywianie( spożywanie codziennie kolorowych warzyw i owoców, uwzględnianie w diecie pełnoziarnistych zbóż i  dostarczanie sobie dobrej jakości białka każdego dnia)
 • funkcjonowanie w oparciu o naturalny rytm dobowy każdego gatunku ( najlepiej jest wstawać wcześnie rano i kłaść się spać o zachodzie słońca, ewentualnie zasypiać przed północą i budzić się po przynajmniej siedmiu godzinach snu)
 • codzienna dawka aktywności fizycznej ( minimum pół godziny dziennie, ale warto podwoić ten czas i przeznaczyć na ulubione czynności np. spacery, bieganie, pływanie, grę w tenisa czy grę w piłkę)
 • dbanie o zdrowie psychiczne, prawidłowe relacje z ludźmi i codzienny rozwój psycho somatyczny(człowiek jest istotą społeczną)
 • przywiązywanie uwagi do rozwoju osobistego i rozwoju naszych życiowych pasji (życiowa pasja jest niekiedy naszym codziennym motorem napędowym)
 • oddychanie czystym powietrzem, a tym samym budowanie naszej odporności

Powietrze – czy wiesz, co wdychasz?

Zatrzymajmy się przy ostatnim punkcie z listy elementów budujących zdrowie. Stan wdychanego przez nas powietrza – czy to nie jest ten istotny czynnik łączący wszystko w całość? Warto wiedzieć, że w ostatnich latach wzrosło zanieczyszczenie powietrza smogiem, metalami ciężkimi i innymi chemicznymi substancjami przez co następuje wzrost zachorowań na różne przypadłości. Na dodatek zarażamy się wieloma wirusami, zarazkami i patogenami poprzez ich obecność w powietrzu( mają tendencję do szybkiego rozprzestrzeniania się).

Szczególnie narażone na ich działanie są osoby starsze, schorowane i osłabione. Okres zachorowań przypada najczęściej na jesień i zimę. Zarażamy się poprzez mówienie, kasłanie i smarkanie, tym samym przenosząc do powietrza drobnoustroje chorobotwórcze. Na skutek kontaktu z nimi człowiek zaczyna chorować. Rozwiązaniem może być zakup specjalistycznego sprzętu do oczyszczania powietrza.

Dezaktywator powietrza

Dezaktywator powietrza jest urządzeniem służącym oczyszczeniu powietrza ze szkodliwych substancji. Na rynku mamy obecnie dostępnych wiele, zróżnicowanych modeli oczyszczaczy powietrza, które muszą spełniać wszelkie wymogi prawne, by wejść do sprzedaży, Odznaczają się zatem sprawdzoną jakością. Cechują się funkcją wielokrotnej filtracji, zatem zanieczyszczenia nie przedostają się z powrotem do powietrza.

Istnieje wiele rodzajów sterylizatorów między innymi oczyszczających powietrze ze smogu, wirusów, kurzu, nieprzyjemnych zapachów itp.  Rekomendujemy zakupienie właściwego dezaktywatora i umieszczenie go w miejscach, gdzie spędzamy większość naszego czasu, czy to w pracy czy w warunkach domowych.

Gdzie możesz umieścić swój dezaktywator powietrza?

Zaletą dezaktywatora powietrza jest to, że można umieścić go praktycznie wszędzie. Gdzie sprawdzi się jego obecność? Można wymienić tutaj między innymi:

 • pomieszczenia biurowe( oczyszczone powietrze wpłynie pozytywnie na sprawność naszego umysłu w pracy)
 • mieszkania
 • gabinety kosmetyczne
 • studia tatuażu
 • placówki medyczne
 • hotele( w tym hotele SPA)

Zapewnienie higienicznego środowiska i dezynfekcja sprzętów medycznych

Bezpieczeństwo pacjentów w placówkach medycznych i gabinetach chociażby medycyny estetycznej powinno być priorytetem. Warunkiem zapewnienia sterylności  jest częste mycie i odkażanie rąk, a także prawidłowe mycie używanych sprzętów, tak aby przywrócić je do ponownego użytku. Zapewnia to bowiem całkowite wyeliminowanie istniejących szkodliwych drobnoustrojów chorobotwórczych. Dezynfekcja sprzętów musi odbywać się wedle ściśle określonych zasad.

Etapy oczyszczania sprzętów medycznych

Dokładne zdezynfekowanie i odkażenie rąk – podstawa rozpoczęcia procesu usuwania zanieczyszczeń ze sprzętu medycznego.

Przygotowanie roztworu preparatu dezynfekcyjnego. Do wanny lub innego pojemnika odmierzamy zimną wodę wodociągową w objętości odpowiedniej do przewidywanej ilości narzędzi. Następnie przygotowujemy roztwór roboczy wybranego preparatu, w stężeniu odpowiadającemu planowanemu czasowi dezynfekcji.

Dezynfekcja: 1. Należy umieścić narzędzia w przygotowanym roztworze preparatu dezynfekcyjnego 2. Narzędzie umieszczać w roztworze ostrożnie, unikając rozchlapywania płynu. 3. Narzędzia powinny być całkowicie zanurzone, luźno leżeć w roztworze; usunąć pęcherze powietrza. 4. Zakryć pojemnik pokrywką. 5. Po upływie zalecanego  czasu działania wyjąć narzędzia z roztworu i wypłukać wodą o jakości co najmniej wody pitnej.

Mycie: Narzędzia po zabiegu należy umieścić w naczyniu z wodą destylowaną a następnie starannie wysuszyć. (Po więcej zajrzyj tutaj: https://medikapoland.pl/pl/content/158-dezynfekcja-sprzetu-medycznego)