Lampa bakteriobójcza – charakterystyka

Lampa bakteriobójcza jest jednym z najczęściej stosowanym urządzeniem zwłaszcza w medycynie estetycznej do przeprowadzenia dezynfekcji powietrza.  Jej celem jest podniesienie jak również utrzymanie odpowiedniego poziomu mikrobiologicznej czystości w danym pomieszczeniu.

Ultrafioletowe promieniowanie jest emitowane przez nią. W efekcie usuwa ono wirusy, bakterie, a także pleśnie czy też grzyby wraz z innymi zalegającymi w pomieszczeniu drobnoustrojami. Lampa UV-C bakteriobójcza w skuteczny sposób dezynfekuje nie tylko powietrze, ale również powierzchnię. Jej skuteczność jest potwierdzona przeprowadzonymi badaniami, jak również uzyskaniem certyfikatów.

Lampy bakteriobójcze UV-C – zastosowanie

Lampy bakteriobójcze UV-C stosuje się w pomieszczeniach, w których przemieszcza się największa ilość osób. Są to przede wszystkim takie miejsca jak:

  • przychodnie,
  • bloki operacyjne,
  • laboratoria,
  • gabinety zabiegowe,
  • apteki,
  • sale chorych pacjentów,
  • przemysł farmaceutyczny,
  • przemysł kosmetyczny.

Ultrafioletowe promieniowanie UV-C

Ultrafioletowe promieniowanie przyczynia się do nieodwracalnej dezaktywacji drobnoustrojów, jeśli występują one w zasięgu emitowanych promieni przez lampy, które mają bezpośrednie działanie, a także w dezynfekcyjnej komorze w przypadku przepływowych lamp, które są wymuszone obiegiem powietrza.

Promieniowanie typu UV-C jest krótkofalowe bowiem jego długość mieści się w granicach 280 nm – 100 nm. Posiada ono niezwykle mocny zarodkobójczy oraz bakteriobójczy efekt. Promieniowanie UV-C może powstać na skutek niskociśnieniowych wyładowaniach rtęciowych. W celu wytworzenia promienników TUV stosuje się specjalne do tego kwarcowe szkoło. Jego współczynnik transmisji dla bakteriobójczego promieniowania jest wysoki. Następnie szkło absorbuje niepożądane promieniowanie, jeśli długość fali wynosi mniej niz 200 nm. W związku z tym, promienniki TUV wytwarzają zaledwie znikomą ilość ozonu, zwłaszcza podczas wyłącznie pierwszych stu godzin pracy świecenia.

Lampy bakteriobójcze UV-C – działanie

W pełni bezpieczna dla ludzi dezynfekcja powietrza dzięki promieniowaniu typu UV-C jest podczas stosowania przepływowych lamp wewnątrz dezynfekcyjnej komory. Skażone powietrze jest zasysane przez wentylator. Ten proces polega na tym, że po przejściu przez filtr, kurz i inne zanieczyszczenia zatrzymują się, a następnie trafiają do dezynfekcyjnej komory. Zarówno natężenie promieniowania UV-C jak i czas przebywania powietrza w komorze są dobrane w taki sposób, aby wydmuchiwane powietrze na zewnątrz lampy było niemal wolne od zalegających dotąd różnorodnych drobnoustrojów. W związku z tym, promieniowanie UV-C w żadnym wypadku nie wydostaje się na zewnątrz poza kopułę lampy.

Wartością przepływu powietrza przez tę lampę to kompromis pomiędzy możliwością dezynfekcji, aby była ona w jak najbardziej możliwej większej ilości powietrza w danej jednostce czasu a skutecznym działaniem pracy polegającej na niszczeniu wszystkich znajdujących się drobnoustrojów w dezynfekcyjnej komorze. Ponadto, warto wiedzieć, iż wymuszony przepływ powietrza przyczynia się do łagodnego obiegu we wskazanym pomieszczeniu przez co dezynfekcja obejmuje całe pomieszczenie.

Dwufunkcyjne bakteriobójcze przepływowe lampy zawierające zewnętrzny promiennik o bezpośrednim działaniu, gwarantują zakres dezynfekcyjnego oddziaływania. Dzięki temu można w bezpieczny jak również intensywny sposób dezynfekować dane pomieszczenie, mimo że znajdują się w nim osoby.

Komora przepływowa UV-C stanowi pierwszą funkcję. Dodatkowo, można także bezpośrednio dezynfekować wskazany obszar, w którym obecnie nikt nie znajduje się, zatem funkcja druga to promiennik działania w sposób bezpośredni. Ultrafioletowe promieniowa typu UV-C jednocześnie dezynfekuje powierzchnie wraz z przedmiotami znajdującymi się w zasięgu. Dociera ono także do wszelkich zakamarków w formie odbitych promieni. Obie te funkcje działają niezależnie.

Lampy bakteriobójcze UV-C czy warto stosować?

Warto stosować bakteriobójcze lampy UV-C praktycznie wszędzie. Cechują się one zastosowaniem technologicznych rozwiązań. Stanowią one niezbędny element przede wszystkim w medycynie estetycznej. Dlaczego akurat tam? Bowiem szpitale, ośrodki zdrowia, przychodnie są najbardziej narażone na zwiększoną ilość występujących w nich niebezpiecznych oraz niezdrowych wirusów czy bakterii.

Bakteriobójcze lampy UV-C świetnie zabezpieczają przed ewentualnymi infekcjami. Za ich skuteczność odpowiada głównie ultrafioletowe promieniowanie UV-C posiadające ogromne bakteriobójcze właściwości. Cechują się one przede wszystkim wysoką trwałością, gwarancją skuteczności działania, a także potwierdzającymi właściwe działanie certyfikaty. Do wykonania urządzeń wykorzystuje się wysokiej jakości materiały. Najważniejszym aspektem jest to, że promieniowanie jest nakierowane w bezpośredni sposób na dezynfekowaną powierzchnię. Regularne ich stosowanie gwarantuje utrzymanie sterylności pomieszczenia, a także bezpieczeństwa dla znajdujących się w nim osób.