Nikogo nie powinien dziwić fakt, że w każdym profesjonalnym salonie kosmetycznym, czy też w salonie fryzjerskim, które oferują swoim klientom, robienie manicure, pedicure, make-up, obcinanie włosów, czy też wiele innych usług, znaleźć się muszą nie tylko kolorowe kosmetyki, lakiery do włosów, do paznokci, różne pędzle, pilniczki, nożyczki, nie są jedynym wyposażeniem, jakie musi mieć taki salon. Obecnie, taki właśnie gabinet, musi posiadać również profesjonalny sprzęt, który służy do dezynfekcji. Higiena jest naprawdę bardzo ważna, w związku z czym po każdej klientce, która odwiedź salon, trzeba odkazić wszelkie narzędzia.

Niezbędny do tego będzie specjalistyczny sterylizator kosmetyczny UV. Dlatego też, musimy wiedzieć, czym jest taki właśnie sterylizator i jak działa. Do tego, musimy wiedzieć, jaki sterylizator do narzędzi kosmetycznych, powinniśmy wybrać spośród tak bogatej oferty różnych modeli, jakie oferują różni producenci. Trzeba wiedzieć, czym się kierować, jeżeli chcemy wybrać najlepszy do naszego salonu sterylizator kosmetyczny UV.

Sterylizacja w salonach kosmetycznych oraz fryzjerskich jest niezbędna

Generalnie rzecz biorąc, sterylizacja ma na celu wyjałowienie danego przedmiotu, a zatem usunięciu wszelkich drobnoustrojów oraz bakterii z jego powierzchni. Obecnie skrupulatną sterylizacja w gabinetach kosmetycznych, czy też fryzjerskich jest niezbędna, również jeżeli chodzi o wymogi sanitarno – epidemiologiczne. Jedynie wówczas, mamy możliwość zapewnienia naszym klientom bezpieczeństwa, poprzez zmniejszania ryzyka zakażenia się różnymi bakteriami.

Obecnie na rynku znajdziemy wiele różnego rodzaju sterylizatorów kosmetycznym. Zdecydowanie najpopularniejszym i najczęściej stosowanym, jest sterylizator kulkowy. To właśnie urządzenie, sprowadza się do nagrzania do bardzo wysokiej temperatury szklanych kulek, a następnie włożenia do nic narządzi, które chcemy poddać sterylizacji. Trzeba jednakże wspomnieć, że taki właśnie sterylizator kosmetyczny, nie zawsze będzie odpowiedni, ponieważ nie da się w nim wysterylizować całego narzędzia, ponieważ całe się w nim nie zmieści. W związku z tym, sterylizatory takie stosowane są głownie we fryzjerstwie, w którym błyskawicznie możemy zdezynfekować na przykład nożyczki, czy też inne przedmioty metalowe.

Innowacyjne sterylizatory kosmetyczne

Obecnie każdy salon kosmetyczny, czy też fryzjerski, decyduje się na nowoczesne i tym samym również skuteczne sterylizatory kosmetyczne. Do takich sterylizatorów, możemy zaliczyć sterylizator ultradźwiękowy, który nazywany jest najczęściej myjką. Sterylizacja w tym własne urządzeniu sprowadza się do tego, że następuje zjawisko kawitacje, jakie następuje poprzez kontakt ultradźwięków z wodą. W ten sposób powstaję mikropęcheryyki, które dokładnie wnikają w strukturę przedmiotu, tym samym dezynfekując oraz czyszcząc go.

Kolejnym urządzeniem, które będzie doskonałym sterylizatorem kosmetycznym, bądź fryzjerskim, jest urządzenie, które działa w oparciu o promieniowanie UV. Takie właśnie specjalistyczne urządzenie, do swojego działania, stosuje promieniowanie ultrafioletowe UV-C, dzięki czemu niszczone są jakiekolwiek formy mikroorganizmów. Przeznaczone do sterylizacji urządzenie UV, nie wymaga stosowania jakichkolwiek środków dezynfekujących, czy też wody, dlatego też jego użycie jest naprawdę wygodne.

Dlaczego tak ważna jest sterylizacja narzędzi kosmetycznych?

Nie ulega wątpliwości, że miejsce w którym robione są różnego rodzaju zabiegi fryzjerskie, czy też kosmetyczne, musi być w pełni bezpieczne, nie tylko dla personelu, ale również dla klientów. Dzięki profesjonalnym urządzeniom do sterylizacji narzędzi kosmetycznych, mamy możliwość uniknięcia niebezpiecznych dla zdrowia oraz życia patogenów. Na każdym gabinecie kosmetycznym oraz fryzjerskim, leży obowiązek dezynfekcji oraz sterylizacji narządzi kosmetycznych i fryzjerskich.

Jeżeli dany gabinet nie stosuje się do zasad higieny, to może mieć to dla właściciela salonu, naprawdę przykre konsekwencje. Narzędzia zabiegowe, jakie stosowane są w gabinetach kosmetycznych oraz fryzjerskich, mogą być źródłem zakażenia niebezpiecznymi chorobami. Kiedy robione są nawet najprostsze zabiegi, to wówczas może dojść do przerwania ciągłości tkanek, które zazwyczaj nie są widoczne gołym okiem, nie powodują również śladu krwi. Takie właśnie uszkodzenie, stanowi drzwi otwarte, dla przenikania różnych grzybów, wirusów, czy też innych pasożytów.

Sanepid a sterylizacja w salonie kosmetycznym

Salony kosmetyczne oraz fryzjerskie, są zobowiązane do tego, aby stosować przepisy w zakresie dezynfekcji oraz sterylizacji narzędzi, jakie wykorzystywane są do pracy. Jeżeli obowiązki te nie są przestrzegane, to stanowi to złamanie prawa, natomiast właściciel gabinetu musi liczyć się z przykrymi konsekwencjami. Zasady dokładnie określają, że narzędzia których nie stosuje się tylko raz, muszą być myte, dezynfekowane, jak również sterylizowane. Żeby cały proces sterylizacji oraz dezynfekcji był przeprowadzony poprawnie, musimy pamiętać o ciągu sterylizacyjnym.

Źródło: https://medikapoland.pl/pl/content/147-sterylizator-kosmetyczny