Jak powszechnie wiadomo, dezynfekcja sprzętu medycznego to element pracy, którego absolutnie nie można pomijać. Niestety często zdarza się tak, że dezynfekcja bywa bardzo kłopotliwa, ponieważ zajmuje czas i nie jest obojętna dla zdrowia ludzi, którzy nas czas sterylizacji muszą na przykład opuszczać pomieszczenie. Na szczęście dzisiaj na rynku istnieją urządzenia nowej generacji, które umożliwiają bezproblemową dezynfekcję zarówno gabinetów medycznych, jak i wszelkich innych, wymagających tego typu praktyk.

Sprzęt do dezynfekcji a promienie ultrafioletowe

W urządzeniach dezynfekujących najnowszej generacji często wykorzystuje się promieniowanie ultrafioletowe. Światło UV-C ma udowodnione działanie i jego zastosowanie w świecie nauki jest cenione od bardzo dawna. Ultrafiolet doskonale radzi sobie ze zwalczaniem wszelkiego rodzaju drobnoustrojów, zabija wirusy i bakterie, co jest bardzo ważne w gabinetach medycznych, ale i nie tylko. Sprzęt do dezynfekcji, wykorzystujący promieniowanie ultrafioletowe, idealnie nada się także do różnego typu salonów kosmetycznych, fryzjerskich i tym podobnych. Główny Inspektorat Sanitarny podaje, że promieniowanie UV to jeden ze sposobów walki z wirusem COVID-19.

Jak działa promieniowanie ultrafioletowe?

UV-C jest to promieniowanie elektromagnetyczne w zakresie 100-280 nm. Za najskuteczniejszą długość fali tego promieniowania uznaje się falę o długości 253,7 nm. To właśnie tej długości falę promieniowania zastosowano w najnowszej generacji urządzeniach do dezynfekcji sprzętów medycznych. Promieniowanie UV-C niszczy wszelkiego rodzaju bakterie, wirusy, grzyby i pleśnie. Dzięki tego typu promieniom zmianie ulegają struktury białek cytoplazmatycznych, a także struktury kwasów nukleinowych. Prowadzi to do zmian w strukturze DNA drobnoustroju, co z kolei powoduje, że za sprawą reakcji chemicznej niebezpieczny patogen ulega destrukcji.

Dezynfekcja najnowszej generacji

W dzisiejszych, coraz prężniej rozwijających się czasach, dezynfekcja sprzętu medycznego nie jest już tak uciążliwa, jak to było dawniej. Wcześniej, aby pozbyć się z pomieszczenia wszelkich wirusów i bakterii, należało wcześniej wyprowadzić z niego wszystkie osoby, a nawet wynieść rośliny, ponieważ promieniowanie było szkodliwe również dla nich. Było to problematyczne i miało nie do końca pożądane działanie, ponieważ pomieszczenia mogły być dezynfekowane właściwie tylko w nocy. Co jednak w sytuacji, kiedy rano do kliniki medycyny estetycznej jako pierwszy przyszedłby pacjent z na przykład, bezobjawowym koronawirusem? Niewykluczone, że wirus krążyłby w powietrzu przez długi czas, a kolejna dezynfekcja powietrza nastąpiłaby przecież dopiero po opuszczeniu kliniki przez wszystkich pacjentów, czyli wieczorem.

Na szczęście dzisiaj takie problemy są już przeszłością, ponieważ najnowsze urządzenia, wykorzystujące promieniowanie ultrafioletowe, zostały zaprojektowane tak, aby były w pełni bezpieczne dla człowieka. Pomieszczenia mogą być sterylizowane na bieżąco i w obecności ludzi. Nie niesie to żadnego szkodliwego działania dla człowieka dzięki odpowiednim zabezpieczeniom, w jakie te urządzenia specjalnie w tym celu zostały wyposażone. W każdej klinice medycznej są takie miejsca, gdzie przebywa dużo pacjentów w jednym czasie bądź jest ich bardzo duży przepływ. Takimi miejscami są na przykład rejestracja, czy poczekalnia.

Urządzenia z UV-C a bezpieczeństwo

Najnowszej generacji urządzenia dezynfekujące, takie jak sterylizator tunelowy uv-c, wykorzystujące w tym celu promieniowanie ultrafioletowe, są całkowicie bezpieczne dla człowieka. Wszystko to za sprawą specjalnej konstrukcji tego typu sprzętu. Promienie UV nie są bowiem w tym przypadku emitowane na całe pomieszczenie, a ich działanie skoncentrowane jest jedynie wewnątrz urządzenia. Dzięki temu osoba może znajdować się bezpośrednio przy sprzęcie do dezynfekcji i nie będzie to miało na nią absolutnie żadnego negatywnego wpływu.

Urządzenie zasysa powietrze do swojego wnętrza, tam poddaje je działaniu promieni UV, które niszczą szkodliwe patogeny w DNA drobnoustrojów. Następnie oczyszczone powietrze wypuszczane jest na zewnątrz. Sterylizator nie produkuje także ozonu, nie ma więc żadnej możliwości, aby tego typu filtracja była dla człowieka w jakikolwiek sposób szkodliwa.

Inne zalety urządzeń dezynfekujących z ultrafioletem

Urządzenia do dezynfekcji sprzętu medycznego w typie sterylizatora tunelowego uv-c są nie tylko skuteczne i bezpieczne w użytkowaniu, ale także bardzo wydajne, opłaca się więc w nie zainwestować. Ich zaletą jest również to, że mogą być stosowane wszędzie. Oczywiście ich głównym przeznaczeniem jest oczyszczanie pomieszczeń medycznych, takich jak gabinety lekarskie, sale operacyjne, OIOM, poczekalnie, laboratoria, ale nie tylko. Doskonale sprawdzą się także w salonach kosmetycznych, biurach, sklepach, aptekach, restauracjach, przedszkolach, szkołach, urzędach, biurach, domach wczasowych, sanatoriach, hodowlach, a nawet w domach! Urządzenia są na tyle kompaktowe, że z pewnością bez problemu dopasuje się je do każdego pomieszczenia.

Podsumowując – dzisiejsze urządzenia do dezynfekcji sprzętów medycznych są tak skonstruowane, by być w pełni skuteczne, a przy tym całkowicie bezpieczne dla człowieka. Nowej generacji, bardzo wydajne urządzenia zapewnią Tobie i Twoim pacjentom komfort, na jaki z całą pewnością zasługujecie.